Gündem Haberleri

  Van'da kansere bakacak doktor yok

  Gülay ÖZEK / VAN,(DHA)
  08.10.2008 - 14:06 | Son Güncelleme:

  VAN-Hakkari Tabip Odası Başkanı Doç.Dr. Ercan Kırimi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin öğretim kadrosu yönünden 10 yıl öncesine döndüğünü söyledi.

  Tabip Odası Başkanı Kırimi özellikle, son 6 ayda, hastanedeki kötü yönetim yüzünden 15 öğretim üyesinin Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nden ayrıldığını belirterek, “Bu nedenle Tıp Fakültesi'nde ve Van’da kanser hastalarına bakacak, bir uzman doktor yok” dedi. YYÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Ceylan ise, sorunun sadece yönetimden değil, parasal nedenlerden de kaynaklandığını söyledi.
  Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Ercan Kırimi, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yanlış yönetimden ve huzursuzluktan kaynaklı büyük zararlarla karşı karşıya bulunduğunu ileri sürdü. Doç.Dr. Kırimi, Araştırma Hastanesi’nin yetersizliğinden dolayı, hastaların artık diğer hastaneleri tercih ettiğini belirterek, “YYÜ Araştırma Hastanesi, 2 yılda 6 milyon YTL zarar etti. Bu dönemde sadece bir yılda, Devlet Hastanesi ise 8 Milyon YTL kar etti. Önümüzdeki günlerde hastanemizin durumu daha da ağırlaşacak. Çünkü Genel Sağlık Sigortasının uygulamaya girmesiyle yeşil kartlı hastalarda, sadece devlet hastaneleri ve araştırma hastaneleri değil tüm hastanelere gidebilecek. Bu da Araştırma Hastanesi’nin hasta sayısını daha da azaltmış olacak” dedi.

  KANSER HASTALARINA BAKACAK DOKTOR YOK

  Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Kırimi, Van’daki en büyük sıkıntıyı ise kanser hastalarının yaşadığını söyledi. Tıp Fakültesinde kanser hastalarına bakacak uzman bir doktorun artık bulunmadığını belirten Kırimi, “Daha önce bir profesör ile 2 doçent bu hastanede görev yapıyordu. Kanser hastalarının tedavilerini son derece etkin bir biçimde yapıyorlardı. Fakat onların da hastaneden ayrılmasıyla Van adeta kanser hastaları için çile merkezi haline geldi. Kanser hastaları en ufak bir problemde, maalesef Ankara’ya sevk almak zorunda kalıyor. Halbuki bunların çoğu Van’da tedavi edilebilirdi. Yine son günlerde ayrılacağını duyduğumuz, iç hastalıklarından bir öğretim üyemizin gitmesiyle Van’da erişkin kan hastalıkları ile ilgili öğretim üyemiz de kalmayacak. Yine Van’da erişkin böbrek hastalıkları ile ilgili doktor da kalmamakta. Bu durum çok üzüntü vericidir. Bu öğretim üyelerimizin gitmesi, Van halkı için de, bölge halkı için de çok büyük kayıp. Bunların yerine öğretim üyeleri niye gelmiyor niye konulamıyor? Başka bir problemde budur. Hastanemizin hem kötü yönetilmesi hem de yetersizliğinden dolayı öğretim üyesi gelişi de azalmıştır” diye konuştu.

  YYÜ 10 YIL ÖNCESİNE DÖNDÜ

  Tabip Odası Başkanı Kırimi, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin öğretim üyesi kadrosu bakımında ise 10 yıl öncesine döndüğünü, öğretim üyelerinin çeşitli nedenlerden dolayı ayrıldıklarını, bu öğretim üyelerinin Van’a uzun yıllar hizmet vermiş insanlar olduğunu söyledi. Kırimi, “Bunların gitmesi elbette ki çok üzücü bir durum. Bu arkadaşlarımız Van’dan acaba neden gidiyorlar? Kars Tıp Fakültesi’nde toplam 8 öğretim üyesi var. Ama bizim üniversitemizden, son 6 ayda 15 öğretim üyesi ayrıldı. Ve bu sayı daha da artacak. Yani son 6 ayda Vanımız 2 tane Kars Tıp Fakültesi kadar öğretim üyesi kaybı yaşadı” dedi. Öğretim üyelerinin hastaneden ayrılmalarının nedenlerini de açıklayan Doç.Dr. Kırimi, en büyük etkenin hastanede yaşanan huzursuzluk ve yönetim problemi olduğunu iddia etti.

  EĞİTİM KALİTESİ DÜŞECEK

  Van-Hakkari Tabibler Odası Başkanı Ercan Kırimi, hastanede yaşanan sorunların öğrencilere de yansıdığın söyledi. Kırimi şöyle konuştu:
  “Tıp Fakültemiz bu sene kontenjan arttırarak 50 öğrenci yerine 70 öğrenci aldı. Bu 70 öğrencinin eğitimi, öğretim üyelerinin ayrılmasından sonra daha da zor hale geldi. Bu kadar zor koşullarda eğitim kalitesi de azalacak. 14 bilim dalımızda ise yalnızca 2 tane öğretim üyemiz bulunuyor ve bunlarında çoğu Doçent veya Yardımcı Doçent. Tıp Fakültemiz gittikçe kan kaybediyor. Biran önce bir şeylerin yapılması gerekiyor. Burada en önemli görev Rektörlüğe, Dekanlığa ve Başhekimliğe düşüyor. Şimdiki öğretim üyesi sayımız yaklaşık 10 yıl önceki öğretim üyesi sayısına eşit. Yani şu an fakültemiz 10 yıl önceki durumundadır” dedi.

  REKTÖR CEYLAN: BUNLAR AŞILACAK ŞEYLER

  Van YYÜ Rektörü Hasan Ceylan, öğretim üyelerinin hastaneden gidişini değerlendirdi. Rektör Ceylan, sadece sıkıntı olduğu için öğretim üyelerinin gitmeyeceğini, parasal olarak daha iyi imkanlar buldukları için de gittiklerini söyledi. Rektör Ceylan şöyle konuştu:
  “Yani burada 5 bin YTL alan kişi gittiği yerde 12-15 bin YTL alıyorsa gider. Kimseyi yadırgamıyorum. İnsan yaptığı hizmetin karşılığını almalı. Elbette sıkıntı var. Orası hastane olarak yapılmış bina değil. Her tarafta kapısı var. her taraftan içeri giriliyor. Gayri nizami bir yer. Hiç bir zaman hastane için elverişli değil. Ne temizlik, ne hocanın olduğu yeri, ne de muayenehaneyi görmemiz mümkün olmuyor. Rastgele bir yer orası. Küçük idari bir takım problemler de olabilir. Ama bunlar aşılacak şeyler. Açıkladığım nedenlerden dolayı gidenler olduğu gibi gelenlerde olabiliyor. Biz buradaki arkadaşlarımızın gitmesini de istemiyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı