VAN HABERLERİ

Van'da ilk AYKOME toplantısı

AA / Sıtkı Yıldız
19.12.2014 - 16:17Son Güncelleme :
AA / Sıtkı Yıldız

VAN (AA) - Büyükşehir Belediyesi, hizmet çalışmalarını daha etkili ve koordineli yürütmek için Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) üst kurulu oluşturdu.

Ulaştırma Daire Başkanlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen AYKOME Üst Kurul Toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Bekir Kıran, kentte bundan sonra kurulun aldığı kuralların geçerli olacağını ifade etti.

Amaçlarının Van'nın her metrekaresine sağlıklı ve planlı olarak hizmet etmek olduğunu ve bunun için gayret ettiklerini aktaran Kıran, şöyle konuştu:

"Van genelinde hizmet bütünlüğünü sağlamak amacıyla AYKOME bünyesinde bir bilgi merkezi oluşturduk. Kentte sahada hizmet veren kamu ve özel sektör hizmetlerini bu bilgi merkezi üzerinden herkesle paylaşacağız. Bu bağlamda bütün kurum, kuruluş ve kamu hizmeti veren özel sektörümüz bu bilgi merkezinden faydalanacak ve bir sonra ki yılın yatırım programını AYKOME'ye bildirecek. AYKOME aynı bölgedeki yatırımları organize ederek, tek seferde bitmesini sağlayacak yatırımları ve çalışmaları buna göre planlanacak. Kentte bundan sonra bu kurallar geçerli olacak."

Kıran'ın konuşmasının ardından AYKOME çalışma yönetmeliği, zemin tahrip birim fiyatları, kazı yasakları tarihlerinin belirlenmesi, alt yapı sayısal verilerinin görüşülmesi ve 2015 yılı yatırım program maddeleri görüşüldü.

Toplantıda çalışma yönetmeliğine dair, Van genelinde yapılacak olan her türlü kazı ve çalışmada AYKOME'den izin alınması, zemini tahrip edenlerin metrekare başına belirlenen ücreti ödemesi, 15 Aralık ile 15 Mart tarihleri arasında kazı yapılmaması kararı alındı.

Son olarak yatırımcı kuruluşların yatırım programlarını AYKOME'ye ileterek, programların birleştirileceği belirtilirken, altyapı yatırımcı kuruluşlarında sayısal verilerini AYKOME bünyesinde toplanması kararlaştırıldı.

Toplantıya, VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Atabay, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Aksa Doğalgaz, TEİAŞ, İller Bankası, Türk Telekom, ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesi yetkilileri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Van'da ilk AYKOME toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mart 2018, Salı
 • İmsak
  04:53
 • Guneş
  06:14
 • Öğle
  12:22
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı