Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Van'da ‘Futbol Köyü' açıldı

  Osman BEKLEYEN- Gülay ÖZEK/ VAN, (DHA)
  14 Temmuz 2007 - 17:06Son Güncelleme : 14 Temmuz 2007 - 17:06

  VAN'ın Gevaş İlçesi'ndeki Kızılay Kampı'nda kurulan Futbol Köyü'nün resmi açılışı törenle yapıldı. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 100 çocuk 10 günlük kampa alınd

  Açılışa katılan ünlü spor adamlarına kampa katılan minikler büyük ilgi gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda sporu sevdirmeyi, özendirmeyi, futbolu cazip hale getirmeyi ve okullu futbolcu yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Çocuklarımızın arasından gelecekte yıldız olabilecek kişilerin çıkacağına inanıyorum. Yeter ki bu imkanı onlara verelim” dedi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı ise, projenin örnek olduğunu ve Türkiye’ye yayılması gerektiğini ifade etti.

  Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Van'ın Gevaş İlçesi'ndeki Kızılay Kampı'nda kurulan Futbol Köyü'nün resmi açılışı yapıldı. Seçim propaganda döneminde yapılan açılışa Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Valisi Özdemir Çakacak, TMOK Başkanı Togay Bayatlı, Türkiye ARPEG Koordinatörü Gündüz Tekin Onay, Futbol Federasyonu üyeleri, eski futbolcular Rıdvan Dilmen, Ümit Davala ile spor yazarları katıldı. Açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sadece kasları, ayakları çalışan değil, beyni çok iyi çalışan kültürlü eğitimini tamamlamış futbolcular yetiştirmenin kendi hedefleri de olduğunu söyledi. Çelik, şöyle dedi:

  “Okullarda sporu sevdirmeyi, özendirmeyi, futbolu cazip hale getirmeyi ve okullu futbolcu yetiştirmeyi amaçlıyoruz. İlk defa bizim hükümetimiz döneminde 14 spor lisesi açıldı. Neden açtık bu spor okullarını? Çünkü gençlerimiz liseyi bitiriyordu, vücutları iyice şekillendikten, kas yapıları olgunlaştıktan sonra eğitim fakültelerinin beden eğitimi bölümlerine, spor akademilerine gidiyorlardı. Oysa ki bu iş, çok küçük yaşlardan itibaren başlamalıdır. Uygulanan rehberlik sistemiyle, ilköğretim çağındaki çocukların, yeteneklerini keşfederek spor okullarına yönlendiriyoruz. Ülkenin dört tarafından gelen çocukların burada bulunması bizi mutlu ediyor. Bu çocuklarımızın arasından gelecekte yıldız olabilecek kişilerin çıkacağına inanıyorum. Yeter ki bu imkanı onlara verelim. Onlar bizim çiçeklerimizdir.”

  TMOK Başkanı Togay Bayatlı, Türkiye'de bir ilke imza attıklarını anlatırken bu imzanın bilimsel bir çalışma olduğunu söyledi. Türkiye’nin eğitimle kalkınacağını ifade eden Bayatlı, “Kalkınma da mutlaka Doğu'dan başlamalıdır. Eğer güneşin doğduğu yerden kalkınmayı başlatırsak sonrası da öyle devam eder. Bu örnek bir çalışmadır ve Türkiye'nin dört yanına yayılmalıdır. TMOK olarak bu projeyi desteklerken, çok kısa süre sonra ücretsiz spor okullarını da Van’a getireceğiz. Burada maddi durumu iyi olmayan fakir ailelerin çocuklarını alıp spor yaptıracağız” dedi.

  Kampa katılan minikler açılışa katılan ünlü spor adamları ve özellikle de eski futbolcular Rıdvan Dilmen ve Ümit Davala'ya büyük ilgi gösterdi. Çocukların bazıları Dilmen’in fotoğrafını cep telefonu ile çekerken, kimisi de Ümit Davala'dan imza aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı