VAN HABERLERİ

Van'da "Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri"

AA / Sıtkı Yıldız
16.01.2015 - 15:27Son Güncelleme :

- AK Parti Van Milletvekili Çiftçi: - "Uygulanan çözüm süreciyle birlikte ülkemiz bu sorunlarından kurtulacak ve burası, barış ile huzur ortamına tamamıyla teslim edilecek. O zaman da iş adamlarımız devletimizin verdiği desteklerle Van'ı, Gaziantep, Denizli gibi illerin seviyesine taşıyacaktır" - Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Parlak: - "İhracatçı birliklerimiz veya ilgili ticaret ve sanayi odalarımızla beraber firmalarımızı sektörel bazda kümelenme mantığı çerçevesinde bir araya getirerek, dört dörtlük ihracatçı yapıyoruz"

AA / Sıtkı Yıldız

VAN (AA) - Ekonomi Bakanlığı'nın bu yıl ihracata yönelik vereceği destekler, "Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri" ile Vanlı iş adamlarına anlatıldı.

Kentteki bir otelde düzenlenen seminerde konuşan AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, ülkenin önceki dönemlere göre ihracatının çok iyi seviyeye geldiğini ancak bölgeye bakıldığında bunun istenilen seviyede olmadığını ifade etti.

Çiftçi, bölgenin güzelliği, doğası ve coğrafi konumu itibarıyla önemli bir noktada bulunmasına rağmen gelişmeden faydalanamadığını ve sermayenin bölgede oluşabilmesi için en önemli ihtiyacın huzur ve güven ortamı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Huzur ve güvenin olmadığı yerlerde sermayenin durması mümkün değildir. Geçmişte bölgemizde çok önemli acılar, sıkıntılar, sorunlar ve çatışmalar yaşanmıştı. Bunlar yeni politikalarla bölgemiz ve ülkemiz huzur ortamı açısından çok önemli mesafeler katedecek, ilimiz, bölgemiz huzur ve barışın tesis edilmesiyle birlikte ekonomik yatırımlar her geçen gün artarak devam edecektir. Eğer huzur ve barış olmazsa burada iş adamları yatırım yapmaz, üretim olmaz, dolayısıyla da ihracatın olması düşünülemez. Uygulanan çözüm süreciyle birlikte ülkemiz bu sorunlarından kurtulacak ve burası, barış ile huzur ortamına tamamıyla teslim edilecek. O zaman da iş adamlarımız devletimizin verdiği desteklerle Van'ı, Gaziantep, Denizli gibi illerin seviyesine taşıyacaktır."

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak ise bakanlığın yürüttüğü faaliyetlerle ilgili bilgi vererek, 2015 yılı içerisinde birçok projenin hayata geçirileceğini, bu şekilde de bölgenin özellikle ihracatta hızla kalkınacağını vurguladı.

Parlak, faydalanmak isteyenlere, eğer potansiyel gördüğü, merak ettiği pazarlara seyahatleri olacaksa pazarın durumu hakkında bilgi alacaksa ona pazarlama desteği verdiklerini belirterek, "Bunun dışında Türkiye çapında çok başarılı şekilde çalışan, daha ihracatın ilk safhasında olanlara uluslararası rekabetçiliği geliştirme desteği veriyoruz. Burada maksadımız, ihracata yeni başlamak isteyen küçük KOBİ'lerimiz, firmalarımız, şirketlerimiz var. Bunu işbirliği kuruluşumuz dediğimiz ihracatçı birliklerimizle veya ilgili ticaret ve sanayi odalarımızla beraber, bu firmalarımızı sektörel bazda kümelenme mantığı çerçevesinde bir araya getirerek, bunları dört dörtlük ihracatçı yapıyoruz. Bu firmalarımıza her türlü altyapı, bilgi desteği veriyoruz. Böyle çakı gibi ihracatçı yetiştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrası İhracat Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından, bakanlığın verdiği destekler ve uygulamalar, sunumlar eşliğinde davetlilere anlatıldı.

Seminerin ilk oturumunun sonunda 2013 ile 2014 yıllarında ihracatta il dereceleri alan şirketlerin yöneticilerine plaketleri verildi.

Seminere, Vali Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Gülşen Orhan, HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemal Şengel, kurum müdürleri, oda ve birlik başkanlarıyla şirket yöneticileri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van'da "Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 15 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van'da "Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri" haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  07:09
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:27
Sayfa Başı