Gündem Haberleri

  Van'da 3 yılda 2 bin 500 kız okullu oldu

  A.A
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Van'ın Özalp İlçesi'nde “Haydi Kızlar Okula” kampanyası sonucunda 3 yılda 2 bin 500 kız öğrencinin okula kazandırıldığı bildirildi.

  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüsamettin Nak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2003 yılında başlatılan “Haydi Kızlar Okula” kampanyası kapsamında ilçede yürüttükleri çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Kampanya çerçevesinde ilçe merkezi ile köylerde yapılan çalışmalardan son derece olumlu sonuç elde ettiklerini vurgulayan Nak, öğretmenlerin özverili çalışması sonucu 3 yılda 2 bin 500 kız öğrencinin okula kazandırıldığını söyledi.

  Çalışmalarda en büyük başarının gönüllü hizmet veren öğretmenlere ait olduğunu kaydeden Nak, alan taramasının ardından öğretmenlerin köylerde aileleri ikna etmek amacıyla sergilediği çabayla 2002 yılında ilçe genelinde 3 bin 153 olan kız öğrenci sayısının, bu yıl 5 bin 653'e yükseldiğini ifade etti.

  BAZI KÖYLERDE KIZ ÖĞRENCİLERİN SAYISI ERKEKLERİ GEÇTİ

  Nak, kız öğrencilerin okullaşmasında her yıl gözle görünür bir artışın yaşandığı ilçede bu yıl Boyaldı ve Gözdeğmez köyleri başta olmak üzere birçok köyde kız öğrenci sayısında yüzde 100'lük bir artış olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

  “Öğretmenlerimizin yaptığı alan taramasından sonra köy köy, ev ev dolaşarak aileleri ziyaret ediyoruz. İkna edilemeyen aileler olduğu zaman Kaymakamımız da bizimle beraber çalışmalara katılıyor. 2002 yılında ilçe genelinde 3 bin 153 olan kız öğrenci sayısı, aradan geçen 3 yıllık süre zarfında 5 bin 653'e yükseldi. Özellikle Boyaldı ve Gözdeğmez köylerinde kız çocuklarının okullaşması için öğretmenlerimiz büyük çaba harcadı.

  Bu köylerde okula kazandırılan kız çocuklarının sayısı erkekleri geçti. Şu anda Boyaldı Köyü İlköğretim Okulu'nda 65 kız, 61 erkek öğrenci, Gözdeğmez Köyü'nde ise 72 kız, 60 erkek öğrenci eğitim-öğretimlerine devam ediyor. Bu çalışmalarımız bundan sonraki yıllarda da devam edecektir.”

  Kız çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelerin Cumhuriyet Savcılığı'na bildirildiğine de işaret eden Nak, savcılık kanalıyla ulaştıkları bazı ailelerin ikna olarak çocuklarını okula kaydettirdiklerini, ikna olmayanlar hakkında ise yasal işlemlere başlandığını sözlerine ekledi.

  Boyaldı Köyü İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Elif Duygu Demir ise köylerinde 2005 yılında yapılan çalışmalarda okul çağındaki 31 kız çocuğunun okula kazandırıldığını dile getirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı