Vanalar açıldı, petrol Tiflis sınırına dayandı

Nurettin ATMACA / BAKÜ, (DHA)
13 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2005 - 01:17

Yılda 50 milyon ton Hazar petrolünü dünya pazarlarına ulaştıracak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı’nın Gürcistan’dan geçen bölümüne ilk petrol dün törenle verildi. Gürcistan’ın Gardabani bölgesinde bulunan 1. Pompa İstasyonu’nda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Ahmed Necdet Sezer, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ilgili bakanlar ve BTC Projesinin ortağı olan şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, dünyanın en önemli enerji projesi olan BTC’nin bölgede barış ve istikrara katkısının yanında, ekonomik refahı da yükselteceğini söyledi.

BATI İLE BÜTÜNLEŞMEYE KATKI:

Sezer de, BTC’nin Güney Kafkasya’nın barış ve güvenliği için atılmış çok büyük bir adım olduğunu belirterek, bu projelerin üç ülke arasındaki yakınlaşma ile birlikte Batı ile birleşmeye de büyük katkısı olacağını vurguladı. Son aşamasına gelen BTC’nin hedefe doğru hızlı adımlarla ilerlediğini kaydeden Sezer, bu proje ile Batı pazarlarına günde 1 milyon varil, yılda 50 milyon ton petrol sevkedileceğini vurguladı.

EFSANE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Gürcistan’daki 3 büyük ulusal TV kanalının naklen yayınladığı ilk petrolün verilişi töreninde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, uzun yıllar bir efsane gibi düşünülen BTC’nin Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın gösterdiği kararlılıkla başarılı şekilde gerçeğe dönüştüğünü belirtti. Aliyev, 1994 yılında Bakü’de yapılan anlaşmayla başlayan projenin ilk yıllarda önüne büyük engeller çıkartıldığını, ancak herşeye rağmen üç ülkenin ortaklığı ile başarıya ulaşılarak, bir tarih yazıldığını kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı