Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Van Valiliği'nden internette kuş gribi sitesi

  Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)
  23 Şubat 2006 - 13:24Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 13:25

  Türkiye’de ilk kez Van Valiliği kuş gribi hastalığına ilişkin internette özel web sitesi hazırladı. ‘www.kusgribinedir.org’ adı altında hazırlanan sitede kuş gribi tanıtılırken, fotoğraflarla hastalıklı kanatlı hayvanlar ve korunma yolları ayrıntılı olarak anlatılıyor.

  Van Valisi Niyazi Tanılır, daha çok insana ulaşabilmek için böyle bir site hazırladıklarını belirterek, “Bu dönemde kuş gribi ile ilgili bilgilendirmeye çok önem veriyoruz. Türkiye’de ilk defa böyle bir site hazırlandı. Umarım amacımıza ulaşırız” dedi.

  Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde geçen Aralık ayında ortaya çıkıp 4 kişinin ölümüne neden olan ve Türkiye’ye yayılan kuş gribi hastalığından halkı korumak ve bilinçlendirmek için Van Valiliği internet ortamında bir site hazırladı.

  Göçmen kuşların uğrak alanlarından biri olan Van’da Valilik Özel İdare Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından hazırlanan sitede kuş gribi hakkında vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına yer veriliyor. Fotoğraflar ve animasyonlarla uyulması gereken kurallar ve hastalıklı hayvanlarda görülen fiziksel bozukluklar ile insanlardaki hastalık belirtilerinin anlatıldığı site sürekli güncelleniyor. Van Valisi Niyazi Tanılır, özellikle halkın hastalık konusunda bilinçlenmesi için yapılan çalışmalara ilaveten böyle bir site hazırlama gereği duyduklarını söyledi.

  Kuş gribinin ortaya çıkmasından sonra Van’da çok sıkı tedbirler aldıklarını dile getiren Vali Niyazi Tanılır, “Bu konuda başarılı olduk. Ancak özellikle tedbirlerimizin sürekli olması gerektiği üzerinde durduk.

  Bu amaçla binlerce broşür bastırarak dağıtıp, bilgilendirme toplantıları yaptık. Türkiye’de valilik olarak bir ilki başararak web sitesi hazırladık. Bu sitede kuş gribi ile ilgili her türlü bilgi bulunmaktadır. Yaptığımız çalışmalar ve aldığımız kararlar var. Bu siteyi aktif bir şekilde kullanarak daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz. Umarım bu amcımıza da ulaşırız.

  Vatandaşlarımızın bir problemle karşılaştıklarında da aramaları için sitede kriz kurulunun telefonları bulunuyor” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı