VAN HABERLERİ

Van TSO'dan gümrük vergisi açıklaması

DHA
29 Haziran 2017 - 13:35Son Güncelleme : 29 Haziran 2017 - 13:35

Van TSO'dan gümrük vergisi açıklaması

YEREL HABERLER VAN

DHA

VAN,(DHA)- VAN Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Sabri Yılmaz yaptıkları ortak açıklamada, canlı büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesinin yerli üreticiye büyük zarar vereceği belirtildi.  

Yapılan ortak açıklamada, 27 Haziran 2017 tarihli ve 30107 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile canlı hayvan, kırmızı et ve hububatta gümrük vergilerinin düşürüldüğü belirtildi. Buna göre, canlı büyükbaş hayvanlarda yüzde 135 olan gümrük vergisi oranı yüzde 26’ya, büyükbaş hayvanların etinde yüzde 100-225 arasında değişen gümrük vergisi oranlarının yüzde 40’a indirildiği belirtilen açıklamada, buğdayda yüzde 130 olan gümrük vergisinin yüzde 45, arpada yüzde 130 olan gümrük vergisinin yüzde 35, mısırda yüzde 130 olan gümrük vergisinin ise yüzde 25'e indirildiği elirtildi. 

Alınan bu karara tepki gösteren Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Sabri Yılmaz, yaptıkları ortak bir açıklamada, "Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kararın işlenmemiş gıda ürünlerinde bu yıl görülen fiyat oynaklıklarının enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla alındığı bildirildi. Açıklamada, 'Vergilerin düşürülmesiyle arz açığı olan dönemlerde iç piyasa fiyatlarının belirli bir düzeyin üzerine çıkması halinde arz açığı ithalat yoluyla karşılanırken iç piyasada yaşanabilecek fiyat artışlarına da meydan verilmeyecektir' dendi" denildi. 
 
Canlı büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesinin yerli üreticiye büyük zarar vereceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Özellikle bölgemizde büyükbaş hayvan varlığı açısından alınan kararın bölge üreticisine zarar vereceğini düşünüyoruz. Bizler günü birlik politikalar yerine, uzun vadeli, üreticiyi önceleyen yatırım planlamaları istiyoruz. Büyükbaş hayvan üretimi açısından bölgemizin potansiyellerinin desteklenmesini bekliyoruz. İthalatta gümrük vergilerinin düşürülmesi ile bölge hayvancılığı bitme noktasına gelecektir. Bizler vergilerin düşürülmesi yerine bölge de yerli üreticilerimizin desteklenmesini istiyoruz. Yerli üreticilere sağlanacak desteklerle bölgemizin hayvancılık potansiyeli değerlendirilmiş olacaktır. Böylece ülkemiz hayvancılığı kazanacak, yerli üreticimiz büyüyecektir. Dışa bağımlı hayvancılık politikalarından vazgeçmemiz gerektiğine inanıyoruz. Çözüm üretim maliyetlerinin düşürülmesinde, destekleme politikasında ve daha da önemlisi üretim planlamasında aranmalıdır. Türkiye, ithalat yaptığı  ülkelerin çiftçisini değil, kendi çiftçisini desteklemelidir"
 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Van TSO'dan gümrük vergisi açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:36
  • Guneş
   05:21
  • Öğle
   12:20
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:57
  • Yatsı
   20:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı