VAN HABERLERİ

Van TSO Vergi Terkini İstiyor

IHA
06 Eylül 2015 - 14:54Son Güncelleme : 06 Eylül 2015 - 14:55

B20 ZİRVESİ İÇİN TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ’NİN (TOBB) DAVETİ ÜZERİNE ANKARA’DA BULUNAN VAN TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI NECDET TAKVA VE BÖLGE ODA BAŞKANLARI, BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ İLE GÖRÜŞTÜ.

IHA

Van Ticaret ve Sanayi Odası, 2011 yılında art arda yaşanan iki yıkıcı depremin ardından mücbir sebep nedeniyle ötelenen vergilerin kati suretle terk edilmesi ve bu süre içinde tahakkuk eden vergilerin alınmaması için çabalarını sürdürüyor.
B20 zirvesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) daveti üzerine Ankara’da bulunan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve bölge oda başkanları, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile görüştü. Yapılan görüşmede bölgede yaşanan çatışmalı sürecin durdurulması, bununla birlikte yapısal ekonomik reformlar yapılması talebi dile getirildi. Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, bölge kentlerinin çok zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Yaşanan bu çatışmalı sürecin tarafları bir an önce gerekli girişimlerde bulunmalı ve bu süreç sonlandırılmalıdır. Özellik belirtmek gerekir ki, bölge halkı gerek ekonomik, gerek güvenlik sorunları ile boğuşmaktadır. Bu çatışmalı süreç başta bölge halkına, genel de ülkemize büyük zararlar vermektedir. Halk barış istiyor. Barışın tesis edilmesi Türkiye’nin geleceğine katkı sunacaktır” dedi.
“VERGİ TERKİNİ ÖNCELİKLERİMİZDENDİR”
Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a bölgenin genel sorunları hakkında bilgi verdi. Özellikle Van’ın depremden kaynaklanan vergi terkini sorununun bir an önce sonuçlanması gerektiğini belirterek, “Van ekonomisi, içinde bulunulan bu durumu kaldıramamaktadır. İnsanlar belirsizlikle boğuşmaktadır. Hükümetin mutlak suretle Van’da vergi terkinini uygulaması gerekir. Aksi takdirde bölge sonuçları onarılmayacak bir darboğaza sürüklenecektir” diye konuştu.
“GÜMRÜK KAPILARI BÖLGENİN CAN DAMARIDIR”
Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, kapıların kapalı olmasının bölgenin hem ekonomisini hem de turizmini çok olumsuz etkilediğini söyledi. Takva, “Kapıların kapalı olması bölgenin hem ekonomisini hem de ticaretini çok olumsuz etkiledi. Bir an önce Kapıköy’ün açılması gerekiyor. Çünkü kapının kapalı olmasından Van ve bölge ekonomisi çok ciddi bir şekilde olumsuz etkileniyor. Turizm sektörü bundan çok olumsuz etkileniyor. Hükümetin de Kapıköy Sınır Kapısı’nı açık tutulması yönünde etkin bir karar alması gerekiyor. Bununla birlikte gümrük kapılarından halkın maksimum faydalanması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Kapalı olan gümrük kapıları açılmalı ve daha işlevsel bir hale getirilmelidir. Bölgenin refahı ekonomik kalkınma ile mümkün olacaktır. Bununla birlikte her şeyden önemlisi bölgede barış hakim olmalıdır. Silahlar susmalıdır” şeklinde konuştu
Toplantıya katılan bölge oda başkanlarının başkanları da, öncelikle barış ve güven ortamının sağlanması ve sürdürülebilir kılınması gerektiğinin altını çizdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van TSO Vergi Terkini İstiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2015 tarihinde saat 14 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van TSO Vergi Terkini İstiyor haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:35
  • Guneş
   05:20
  • Öğle
   12:20
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:59
  • Yatsı
   20:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı