« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Van Persie'yi görmek içimi acıtıyor"

Arsene Wenger, Manchester United'a transfer olan Robin van Persie hakkında Eurosport'a özel açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Wenger'in açıklamaları şu şekilde:

"Robin van Persie, futbol yaşantınız boyunca beraber çalışma şansı yakalamaktan ötürü özel şeyler hissedebileceğiniz çok az oyuncudan biri. Robin’i biri bana tek kelimeyle tanımla dese, herhalde ‘istisna’yı kullanırdım. Bu kelime onu tamamen anlatıyor çünkü bir antrenörün, tek bir futbolcudan istediği her şeye sahip. Akıllı, klas, zeki, harika bir bitiriciliği var ve maça 90 dakika boyunca odaklanıyor. Bu özellikler her teknik adamın hayallerini süsler.

Robin, futbola derin bir aşk duyuyor. Evde maçları izlediğine ve sonrasındaki analizlerine birçok kez şahit oldum. Futbolcularda çok az görülen, çabuk anlama ve harekete geçme yeteneğine sahip. Klasını, mental yetenekleri ve sorgulama yetisiyle kolayca birleştirebiliyor. Bu bir hazine. Benimle beraber sekiz sezon geçirdi ve size bir gün bile gelişmekten vazgeçmediğini söyleyebilirim. Yanıma ilk geldiği zaman asla şu anki gibi dünya klasında bir oyuncu olacağını tahmin edemezdim. Bu seviyede başka bir takımda onu görmek içimi acıtıyor.

Onu yönetmek zor değildi çünkü harika bir profesyonel olduğunu söylemem gerek. Her gece evine gider ve gece 10’da onu aradığınızda kesinlikle cevap verirdi. Çünkü o saatlerde maçları izliyor ve kendisini gelecek karşılaşmalara hazırlıyor olurdu. Tüm bu ritüeller eşliğinde, onunla çalışmanın bir zevk olduğunu söylemek mümkün. Robin ile farklı görüşlerimi de paylaşabiliyordum ve güçlü karakteriyle ona söylediklerim üzerinde mantıklı çözümleri oluyordu. Böyle bir futbolcuyla çalışmanın ne kadar gurur verdiğini size tarif edemem.

Ve şimdi gitti, taraftarlara anlaşılamayacak bir şeyi neden anlayamadıklarını sormayın. Ben bile Robin’in gidişini anlamlandıramıyorken onlar için bu çok zor. Bununla yüzleşmek zorundasınız çünkü bu hayat. Biz burada oyunculara yeteneklerini geliştirmesi için yardımcı oluyoruz, işlem bu şekilde devam ediyor. Bir antrenörün kesinlikle beraber çalıştığı futbolcuya olumlu yönde tesir etmesi, yaşamını raya oturtması için ona yardım etmesi gerekiyor. Bunu yapan antrenör zaten sadece işini yapıyordur. Sizin etki ettiğiniz oyuncu, başkaları tarafından izlenip onları da mutlu ediyorsa tabii ki bu mutluluk katlanıyor.

Ben Robin’in farklı bir ülkeye, Premier Lig dışındaki bir kulübe imza atmasını tercih ederdim. Keza bunu ondan sezon içerisinde defalarca istedim ama sonuç bu şekilde gelişti. Söyleyecek bir şey yok, bu da bizim için makul bir meydan okuma.

Van Persie ve Rooney, beraber oynamak için her şeye sahip. Bazen, büyük golcüler yan yana oynayamaz, efektif bir performans sergileyemezler. Ancak eğer Rooney ve van Persie’nin teknik özelliklerini analiz ederseniz, bunun olmayacağını rahatlıkla görmeniz mümkün. Tabii ki biraz zaman geçmesi gerekiyor ve kişilik bağlamında uyuşmaları için vakte ihtiyaçları var. Eğer ikisi de United adına gol atmaya başlarlarsa… Gerçekten çok güçlü olacaklar."


Bunları da Beğenebilirsiniz