VAN HABERLERİ

Van’ın Kent Meydanı İhtiyacı

IHA
30.07.2015 - 10:20Son Güncelleme :

TMMOB MİMARLAR ODASI VAN ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÜNSAL KESER, VAN'IN KENT MEYDANINA ACİL İHTİYAÇ DUYDUĞUNU BELİRTEREK, BEŞYOL MEVKİİ'NİN BUNA ÇOK UYGUN OLDUĞUNU, VAN VALİLİĞİ'NİN ORADAN TAŞINMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ünsal Keser, Van’ın kent meydanına acil ihtiyaç duyduğunu belirterek, Beşyol Meydanı’nın buna çok uygun olduğunu ve Van Valiliği’nin oradan taşınması gerektiğini söyledi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ünsal Keser, 2011 depreminden hemen sonra Van Valiliği binasının yıkılıp oranın şehir meydanına çevrilmesine dair bir öneri sunduklarını belirtti. Bu konuda 4 yıl geçmesine rağmen halen bir sonucun çıkmadığını ifade eden Keser, “Şehrin bir kent meydanı yok. Beşyol Meydanı buna çok uygun bir yer. Yapılan mitinglere, toplanma anlarına veya deprem olduğunda toplanılması için bir meydan gerekmiyor mu? Gerekiyor. Burayı kent meydanına çevirdiğiniz vakit, halkın burada coşkuyla eğlencelerini ve kutlamalarını yaptığını, konserlerin verildiğini bir düşünsenize. Hem de bu da devletin değişen yüzünü gösterir. ‘Evet artık biz halk ile buluşuyoruz, halk için biz varız’ gibi bir imaj oluşmuş olur. Bu gibi çalışma sayesinde böylece devletin o geçmişteki sert ve katı yapısı yok olmuş olur. Geçmişe atıfta da bulunarak, o alanın hepsinin kent meydanı olması çok güzel bir hizmet olur. Burası kent meydanı haline gelse, kamuoyu her türlü etkinlikte kullansa çok daha güzel olur. Biz bunu hala destekliyoruz. Hazırlanan şehir planına da bu anlamda not düştük. Ama tabi ki halen şu anda Van Valiliği orayı kullanıyor. Oranın güçlendirilmesi 2 yıllık iş için değildi. Daha valilik kendisine bir yer yapmadı ve orası kullanılıyor. Ama bu doğru da değil, bu bir haktır. Orası kamunun malıdır, kamunun malı da kamuya aittir. En güzel şey, şehir plancıları ve biz mimarların dediği gibi orayı anlamlı bir kent meydanı haline getirmektir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van’ın Kent Meydanı İhtiyacı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van’ın Kent Meydanı İhtiyacı haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  07:07
 • Öğle
  12:11
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:26
Sayfa Başı