VAN HABERLERİ

Van Gölü Çekilince Topraklarına Yeniden Kavuştular

IHA
22.08.2015 - 13:34Son Güncelleme :

VAN GÖLÜ'NE SAHİLİ BULUNAN ERCİŞ'TE, KASIMBAĞI MAHALLESİ SAKİNLERİ SULARIN ÇEKİLMESİYLE BİRLİKTE TOPRAKLARINA YENİDEN KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORLAR. (KOD:KURAK1)

IHA

Van Gölü’ne sahili bulunan Erciş ilçesinde Kasımbağı Mahallesi sakinleri göl sularının çekilmesiyle birlikte topraklarına yeniden kavuştular.
Van Gölü suları çekilince topraklar yeniden hayat buldu. Kasımbağı Mahallesi sakinleri gölün yıllarca işgal ettiği verimli topraklarına kavuşmanın sevincini yaşıyorlar. Yaklaşık 5 bin dönüm arazilerinin 10 yıldır göl suları altında kaldığını son 3 yıl içinde yaşanan kuraklık nedeniyle göl sularının çekilmesiyle birlikte de topraklarına yeniden kavuşan mahalle sakinleri yeşeren otların hasadının yapmanı mutluğunu yaşıyorlar. Göl suları altında yaklaşık 60 dönüm çayırından yıllardır faydalanamadığını belirten Vedat Kasımoğlu isimli Çiftci, göl sularının son 3 yıl içinde kuraklık ile birlikte geri çekildiğini, bu sayede tarlasından bu yıl verim aldığını söyledi. Yeşeren otlarının hasadından bu sezon yaklaşık 30 ton civarında ot aldığını da belirten Kasımoğlu, “Van Gölü sularının yükselmesi nedeniyle verimli topraklarımız 10 yıl boyunca sular altında kalmıştı. Kuraklığın etkisiyle son 3 yıl içinde göl suları gözle görülür bir seviyede topraklarımızdan çekilmiş durumda. Bu çekilme sayesinde mahallemize ait yaklaşık 5 bin dönüm verimli arazi de yer yer yeşermeye başladı. Mahalle sakinlerinin geliri tamamen tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Görüldüğü üzere yıllar önce suların işgal ettiği ve içersinde balık tuttuğumuz bu topraklarımızdan bugün eskisi gibi yine ürün almanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van Gölü Çekilince Topraklarına Yeniden Kavuştular hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van Gölü Çekilince Topraklarına Yeniden Kavuştular haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:07
 • Guneş
  06:49
 • Öğle
  12:03
 • İkindi
  14:40
 • Akşam
  16:57
 • Yatsı
  18:28
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı