BİTLİS HABERLERİ

Van Gölü Aktivistleri Tatvan’da

IHA
21 Temmuz 2015 - 10:54Son Güncelleme : 21 Temmuz 2015 - 10:55

VANGÖLÜ'NE DİKKAT ÇEKMEK İSTEYEN AKTİVİSTLER TATVAN İLÇESİNE GELDİ.

IHA

Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekmek amacıyla Van Gölü havzasında gezi düzenleyen Van Gölü Aktivisleri, Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir araya geldiler.
Van Gölü’nün güzelliğini tanıtmaya katkı sunmak ve gölün kirletilmemesi için kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla Van Gölü çevresinde bir gezi düzenlediklerini belirten Van Gölü Aktivistleri, göl çevresindeki yerleşim alanlarında aktiviteler gerçekleştireceklerini söylediler. Tatvan’da bir terasta toplantı yapan aktivistler, toplantı sonrası Van Gölü’nün Tatvan sahiline inerek sahil yolu kıyı şeridini incelediler. Etkinlik hakkında Van Gölü Aktivistleri adına gazetecilere açıklama yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi Erdoğan Özel, dünyanın en büyük sodalı gölü ve yine dünyanın 4’üncü büyük gölü, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün güzelliğine sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Van Gölü sayesinde bölgenin çok güzel bir iklime sahip olduğunu belirten Özel, Van Gölü’nün birçok deri hastalığına şifa olduğunu, Türkiye’de yaşayan kuş türünün yarısının Van Gölü havzasında bulunduğunu ve dünyada tek tür olan ve uçan balık olarak adlandırılan İnci Kefali Balığı’nın da Van Gölü’nde yaşam sürdüğünü kaydetti. Van Gölü havzasında keşfedilmemiş çok güzel koyların bulunduğunu dile getiren Özel, “Van Gölü iklim bakımından bölgeye çok şey kazandırdığı gibi, astım ve bronşit hastalığının yanı sıra birçok deri hastalığına da çok iyi geliyor. Türkiye’de yaşayan kuş türünün yarısı Van Gölü havzasında yaşamını sürdürüyor. Aynı zamanda dünyada tek tür olan İnci Kefali Balığı türü de Van Gölü’nde bulunuyor ve her yıl belli dönemlerde akarsuya karşı yönelerek görsel şovlar sergiliyor. Çevresinde tamamen tarihi ve doğan güzellikler bulunan Van Gölü keşfedilmemiş koylara sahiptir. Bu güzelliği korumak ve tanıtmak bize düşüyor. Van Gölü güzelliğinin tanıtılmasına katkı sunmak ve Van Gölü’nün temiz tutulması için zaman zaman çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Amacımız Van Gölü havzası ve bölgenin güzelliğini en iyi şekilde tanıtabilmek, bölgemizdeki doğal ve tarihi güzelliklerin en iyi şekilde korunması konusunda kamuoyunu bilinçlendirmektir” dedi.
Van Gölü’nün bilinçli ve bilinçsizce farklı yollardan kirletildiğini kaydeden Özel, “Kanallar ve akarsular yoluyla ne yazık ki güzel gölümüz kirletiliyor. Kurumların bir an önce önlem alması ve halkın da bu konuda duyarlı olup Van Gölü’nün kirlenmemesi için hep birlikte elimizden geleni yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Van Gölü Aktivistleri Tatvan’da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van Gölü Aktivistleri Tatvan’da haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:34
  • Guneş
   05:21
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı