Gündem Haberleri

  Van Gogh'un tablosu yakıldı mı tartışması

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un en ünlü eserlerinden ve dünyanın en pahalı tablolarından biri olan ‘‘Dr. Gachet'nin Portresi’’ sanat ve ekonomi çevrelerinde yeni bir tartışmaya neden oldu. Tablonun vasiyeti üzerine Japon sahibiyle birlikte yakıldığı haberi sanat dünyasında büyük bir deprem yarattı.

  ABD'de yayımlanan Philedelphia Inquirer Gazetesi'nin haberine göre, ‘‘Dr. Gachet'nin Portresi’’ adlı tabloyu 1990 yılında 82.5 milyon dolara (36 trilyon TL) satın alan Japon işadamı Ryoei Saito, aynı yıl Japon maliyesine yapıt için 24 milyon dolar vergi ödeyince kızgınlıktan küplere bindi. Gazetenin haberine göre, işadamı Saito, öldükten sonra mirasçılarının tablo yüzünden veraset vergisi ödememesi için ‘‘Resim ölümümden sonra naaşımla birlikte yakılsın’’ diye vasiyet etti. Saito'nun 1996'yılındaki ölümünden beri de gerçekten tabloyu hiç gören olmadı.

  Gazete, dünya sanat çevrelerinin tabloyu bulmak için seferber olduğunu, ancak Van Gogh'un dehasının ürünü muhteşem tablonun büyük bir ihtimalle ‘‘kül olduğunu’’ yazdı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı