Gündem Haberleri

  Van Gogh'un kayıp tablosu bulundu

  AA
  10.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un kayıp olduğu sanılan 'Montmajour'da Günbatımı' adlı eseri, Norveç'teki bir çatı katında yıllarca kaldıktan sonra gün ışığına çıkarıldı.

  Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nin açıklamasına göre varlığı 1928'den beri bilinen tablonun orijinal olduğunun belirlendi. Uzmanlar, tablonun orijinal olup olmadığının belirlenmesi için Van Gogh'un çok iyi bilinen kalın fırça darbelerini taşıyan eserde kullanılan üslup ve fiziki malzemelere ve sanatçı ile kardeşi arasında geçen yazışmalara bakıldığını belirtti.

  VAN GOGH'UN KAYIP TABLOSU BULUNDU / FOTO GALERİ

  Ünlü ressamın ilk tam boyutlu tuval çalışması olan ve ağaçlar, çalılıklar ve gökyüzünün resmedildiği tablodan, Van Gogh'un kardeşi Theo'ya yazdığı bir mektupta bahsettiğini söyleyen uzmanlar, buradan hareketle tablonun yapılış tarihinin 4 Temmuz 1888 olduğunun anlaşıldığını söyledi. Buna göre Van Gogh kardeşine yazdığı mektupta, tabloyu "dalları birbirine geçmiş meşe ağaçlarının bulunduğu taşlarla kaplı bir fundalıkta yaptığını" yazmıştı.

  Van Gogh Müzesi Müdürü Axel Rueger, eserin ortaya çıkarılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eserin keşfedilişini "hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir olay" olarak niteledi. Rueger, şu an adı açıklanmayan özel bir koleksiyoncuya ait olan eserin müzede 24 Eylül'den itibaren sergilenmeye başlayacağını duyurdu.

  Müzenin, 1990'lı yıllarda yaptırdığı incelemelerde, kısmen üzerinde yazarın imzasının bulunmaması nedeniyle tablonun orijinal olmadığı sonucuna varıldığını belirten Rueger, ancak yeni araştırma teknikleri sayesinde ve iki yıl süren incelemeler sonucunda eserin orijinalliğine ikna olduklarını kaydetti.

  Araştırmacılardan Teio Meedendorp, diğer araştırmacıların "tüm önemli sorularının cevaplarını bulduklarını" söyledi. Eserin ünlü ressamın kardeşi Theo Van Gogh'un koleksiyonunda 180 numaralı tablo olarak geçtiğine işaret eden uzmanlar, ilk kez 1901'de satılan tablonun arkasında da 180 yazısının halen görülebildiğine işaret etti.

  Sadece 37 yıl süren kısa hayatı boyunca yalnızca bir tablo satabilmiş olan, 1853 doğumlu Van Gogh'un eserleri bugün dünyanın en pahalı tabloları arasında yer alıyor. El değmemiş güzelliği ve duygusal dürüstlüğü yansıtan canlı renklerdeki tablolarıyla dikkati çeken ve eserleriyle 20. yüzyıl resim sanatı üzerinde derin izler bırakan Van Gogh, izlenimcilik akımının öncüleri arasında bulunuyor.

  Ünlü ressamın 140 eserinin sergilendiği Van Gogh Müzesi her yıl milyonlarca ziyaretçi çekiyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı