VAN HABERLERİ

Van’da Sertifikalı Tohum Kullanımının Yaygınlaştırılması Toplantısı

IHA
14 Eylül 2015 - 16:33Son Güncelleme : 14 Eylül 2015 - 16:34

VAN GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BİTKİSEL ÜRETİM VE BİTKİ SAĞLIĞI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'NCE ORGANİZE EDİLEN KENTTE SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI AMACIYLA BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ.

IHA

Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nce kentte sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi.
Van Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlükleri, Van Tarım Kredi Kooperatifi, ziraat odaları temsilcilikleri, Van İli Un Sanayicileri Derneği Başkanlığı ve çiftçiler katıldı. Sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılarak piyasaya yüksek kaliteli hububat sunulmasının sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalar masaya yatırıldı. Ziraat Mühendisi Arafat Sarıbulak’ın hububat üretiminin Van ve Türkiye’deki mevcut durumu, sorunlar ve çözüm önerileri, sertifikalı tohum kullanımının önemi ve sertifikalı tohum desteklemeleri, Van için önerilen önemli hububat çeşitleri başlıklı konularla ilgili sunum yapmasının ardından Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ercan Ünsal, kısa bir konuşma yaptı. Sertifikalı tohumun yaygınlaştırılması ile çiftçilerin kazancının artacağını anlatan Ünsal, “İlimizde çok geniş alanlarda hububat ekiliyor. Ancak sertifikalı tohum kullanımının yetersiz olması sebebiyle piyasaya yüksek kaliteli hububat ürünü arz edilmesi konusunda ilimiz hak ettiği yerde değil. Sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması suretiyle verim ve kalitede artış sağlanacak. Böylece hem çiftçinin kazancında artış olacak hem de katma değer oluşturulacak" dedi.
Van İli Un Sanayicileri Derneği Başkanı Ata Altay da, üretilecek olan yüksek kaliteli hububatın un sanayicileri tarafından alımının yapılabileceğini belirterek, “İlimizin çok yüksek bir un işleme kapasitesine sahip olduğunu, ancak üretilen hububat kalite yönünden ildeki un sanayisinin ihtiyacını karşılamamaktadır. İhtiyaç duyulan kaliteli buğday il dışından getirilmektedir. Sertifikalı tohum kullanımı ilimiz için bir zaruret arz etmektedir. Üretilecek olan yüksek kaliteli hububatın, un sanayicilerimize alımı yapılacaktır” diye konuştu.
Van Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Mehmet Çelikçi ise, sertifikalı tohum ve diğer girdilerin tedariki konularında Tarım Kredi Kooperatifi’nin sağladığı kolaylıklar hakkında ve kooperatif olarak bu konudaki çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Yapılan konuşmaların ardından toplantı ziraat odaları ile çiftçilerin sorularının cevaplanması ve bilgi alışverişinin yapılması ile sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van’da Sertifikalı Tohum Kullanımının Yaygınlaştırılması Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 16 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van’da Sertifikalı Tohum Kullanımının Yaygınlaştırılması Toplantısı haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:27
  • Guneş
   05:15
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı