VAN HABERLERİ

Van’da ET Üretim Ve Satış Yerleri Gözetim Altında

IHA
31.07.2015 - 13:01Son Güncelleme : 31.07.2015 - 13:02

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK VAN İL MÜDÜRÜ FEVZİ ALTUNER, 2015 YILININ İLK 6 AYINDA 967 ÜRETİM YERİ VE BİN 294 PERAKENDE SATIŞ YERİNİ DENETİMLERE TABİ TUTTUKLARINI BELİRTEREK, 32 İŞ YERİNE İSE İDARİ PARA CEZASININ KESİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

VAN (İHA) – Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, 2015 yılının ilk 6 ayında 967 üretim yeri ve bin 294 perakende satış yerini denetimlere tabi tuttuklarını belirterek, 32 iş yerine ise mevzuata uymadıkları gerekçesiyle idari para cezası uygulandığını söyledi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Fevzi Altuner, tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla gıdanın üretimi, paketleme, dağıtım, depolama, satış ve tüketime kadar olan tüm aşamalarında sıkı denetimler yaptıklarını belirtti. Vatandaşların sağlıklı gıdaya erişebilmesini sağlamak amacıyla ildeki tüm gıda işletmelerinin gıda güvenilirliği ve asgari teknik ve hijyenik açıdan rutin olarak gözlem altında tutulduğunu anlatan Altuner, “Yaz aylarında olmamız nedeniyle hazır köfte, soslu tavuk, hazır kıyma ve dökme tavuk ürün satışlarının artmasından dolayı ve aynı zamanda il müdürlüğümüze hazır kıyma satışı konusunda yapılan şikayetler neticesinde söz konusu ürünlerin gıda güvenirliliği ve ilçe müdürlüklerimizde çalışan gıda kontrol görevlilerimizin de denetimlerini artırmaları istenmiştir. Sağlık riski oluşmaması için dondurulmuş et ve et ürünleri eksi 18 derecenin altında, taze et ve et ürünlerinin maksimum 4 derece (kırmızı ve beyaz et), sakatatların maksimum 3 derecede muhafaza edilmesi ve satışa sunulması hususunda işletmelerimiz bilgilendirilmiştir. Yapılan denetim ve numune alımları sonucu Türk Gıda Kodeksine aykırılıktan 3 işletmeye hazır kıyma ve soslu tavuk satışından dolayı 21 bin 969 TL idari para cezası uygulanmıştır. İlimizde et ve et ürünleri üretimi yapan işletmemize Bakanlık Kontrol Planı programı kapsamında il dışından satın alınan et ürünü numunelerinin de olumsuz çıkması üzerine Türk Gıda Kodeksine aykırı üretim yapmaktan 26 bin 608 TL idari para cezası uygulanmıştır. İl müdürlüğümüzce 2015 yılının ilk 6 ayında 967 üretim yeri ve bin 294 perakende satış yerine yönelik denetimler yapılmıştır. Bu denetimler sonucunda ise 32 iş yerine idari para cezası kesilmiştir. Sağlık açısından ciddi olumsuzluklara neden olabilecek hazır köfte, soslu tavuk, hazır kıyma ve dökme tavuk gibi et ve et ürünlerine yönelik denetimlere hassasiyetle devam edilmektedir. Diğer yandan tüketicilerin güvenilir gıdaya erişebilmeleri ve gıda denetimlerinin daha etkin yapılabilmesi için bir olumsuzluk tespit etmeleri halinde bu durumu öncelikle Alo 174 Gıda Hattı’na bildirmeleri veya il müdürlüğümüze ve ilçe müdürlüklerimize iletmeleri büyük önem arz etmektedir” dedi.
Fevzi Altuner, şubat ayında yürürlüğe giren yeni TGK Et ve Et Ürünleri Tebliği kapsamında bu denetimlerin daha da artırılacağını, halkın sağlığı ile oynayanların en ağır işlemlere tabi tutulacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van’da ET Üretim Ve Satış Yerleri Gözetim Altında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van’da ET Üretim Ve Satış Yerleri Gözetim Altında haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:48
  • Öğle
   12:09
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı