VAN HABERLERİ

Van’da Ehliyet Başvurularında Kontenjanlar Doldu

IHA
05.10.2015 - 13:06Son Güncelleme :

BİLTAŞ SÜRÜCÜ KURSU YÖNETİM KURULU BAŞKANI İZZET KÜTÜKOĞLU, TÜM SÜRÜCÜ KURSLARINDA KONTENJANLARIN DOLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Van’da eski sisteme tabii ehliyet almak isteyen sürücü adayları kurslara başvururken, tüm sürücü kurslarında kontenjanların her ay dolduğu bildirildi.
Eski sisteme tabii ehliyet almak isteyen sürücü adayları, başvurularına aralıksız devam ediyor. Ömür boyu ehliyet döneminin kapanacağı 1 Ocak 2016’dan önce ehliyet alamayanlar 2 yıl boyunca sertifika dönemine tabii olacak. Yılbaşından itibaren sertifika dönemine geçilmesiyle kurslar 2 yıla uzarken, katı kurallarla trafik kazalarının önüne geçilecek. Yeni dönemde kurslar için taban fiyat uygulaması başlatılırken, kursiyerler ise ücretini bankaya yatıracak.
Yeni dönem hakkında bilgi veren Biltaş Sürücü Kursu Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Kütükoğlu, 2016’da direksiyon sınavının zorlaşacağını belirtti. Yeni yönetmelikte eğitmenin sürücü adayına sadece araç içinde değil, araç dışında da eğitim vereceğini vurgulayarak, “Yani kaputu açtıracak, motora baktıracak, bagajı açtıracak ve ilkyardım çantasına kadar kontrol ettirebilecek. Yine yeni dönemde bir insan direkt E sınıfı ehliyet sahibi olamayacak. Ancak kasım ayına kadar 23 yaşından gün almış insanlar ehliyet sahibi olabilecek. Yılbaşından sonra ise bu ehliyete direkt ulaşamayacak. Yılbaşına kadar eski sistemden faydalanıp ehliyet sahibi olmak isteyenler durmadan başvuruya geliyorlar. Van genelinde hizmet veren tüm sürücü kurslarında kontenjanlar doluyor. Aylık kontenjanların dışında diğer başvurular ise bir sonraki aya aktarılıyor. Bütün meslektaşlarımız aynı yoğunluk ve çalışma içerisindedirler” dedi.
Yönetmelik ile ilgili detaylı bilgilerde veren İzzet Kütükoğlu, bir sene içerisinde 75 ceza puanını dolduranın ehliyetinin iptal olacağını belirtti. Ehliyeti iptal olan sürücünün yeniden kursa kayıt yaptırıp tekrar eğitim alacağını ve o şekilde ehliyet sahibi olabileceğini anlatan Kütükoğlu, “2016’da sürücü kurslarında taban fiyat uygulaması yürürlüğe girecek. Taban fiyat uygulaması ile kurs ücretleri artacak. Şu anda B sınıfı ehliyetlerin maliyeti bin 500 civarlarında. Neredeyse yüzde 50’den fazla ücret artışı olacak. Yeni yönetmelikte taban fiyat uygulaması ile hiçbir sürücü kursu bu fiyatların altında sürücü adayı kaydedemeyecek. Yine sürücülere ehliyet verilecek. Fakat üzerinde stajyer sürücü ibaresi yer alacak. 2 yıldan sonra sürücü hak kazandığı zaman stajyer sürücü ibaresi çıkarılarak normal ehliyete dönüşecek. Stajyer sürücü kırmızı ışıkta geçtiğinde, emniyet kemeri takmadığında ve 0.25 promil alkol varsa ehliyeti iptal edilecek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van’da Ehliyet Başvurularında Kontenjanlar Doldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 13 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van’da Ehliyet Başvurularında Kontenjanlar Doldu haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

26 Nisan 2018, Perşembe
 • İmsak
  03:38
 • Guneş
  05:09
 • Öğle
  12:10
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:24
Sayfa Başı