VAN HABERLERİ

Van’da Çiftçilere Damızlık Koç Dağıtımı

IHA
23.07.2015 - 17:30Son Güncelleme :

VAN'DA, HAYVANCILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ, VERİMLİLİĞİN VE ÜRETİMİN ARTTIRILMASI VE ÜLKENİN KIRMIZI ET İHTİYACININ KARŞILANMASI AMACIYLA ÇİFTÇİLERE DAMIZLIK KOÇ DAĞITILDI.

IHA

Van’da hayvancılığın geliştirilmesi, verimliliğin ve üretimin arttırılması ve ülkenin kırmızı et ihtiyacının karşılanması amacıyla çiftçilere damızlık koç dağıtıldı.
Konya Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (TİGEM) getirilen koçlar Et Balık Kurumu bahçesinde çiftçilere yüzde 80’i devlet destekli 150 adet akkaraman ırkı damızlık koç verildi. Dağıtım sonrası makamında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fevzi Altuner, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında 2 bin 820 damızlık koç ile teke ve ayrıca 290 adet de damızlık boğa başvurusunun kabul gördüğünü belirtti. Dağıtımların ilkini bugün yaparak işletme sahibi çiftçilere teslim ettiklerini anlatan Altuner, “Tabi bunların dağıtımı yüzde 80 hibe şeklinde olduğu için önce bunu talep eden çiftçilerimizin kendilerine düşen yüzde 20’lik kısmı yatırmaları gerekiyor. Bunu yapan 150 çiftçimize bu şekilde koç dağıtımı yaptık. Bir miktarda teke dağıtımı olacak. Bugünkü dağıtımlarımız Bahçesaray, Tuşba ve İpekyolu ilçelerimizdeki çiftçilere yönelikti. Bu projedeki amacımız, işletmesinde 25 baş ve üzeri küçükbaş hayvan olan ve 10 baş ve üzeri büyükbaş hayvanı bulunan işletmelerin ihtiyaç duyduğu damızlık hayvan ihtiyacını gidermektir. Bununla da kaliteyi arttırma hedeflenmektedir. Yani süt verme, döl verme, et verme gibi kalite unsurlarını arttırmaya yöneliktir. Kabul gören 2 bin 820 başvuru içerisinde 150 damızlık koçumuzu bugün dağıttık. Geri kalan diğer rakam ise ilerleyen günlerde geldikçe peyder pey çiftçilerimize dağıtılacaktır. 2 bin 820 rakamının içerisine tekelerde dahildir. 290 adet damızlık boğa da aynı şekilde sahiplerine teslim edilmiş olacaktır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van’da Çiftçilere Damızlık Koç Dağıtımı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van’da Çiftçilere Damızlık Koç Dağıtımı haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   12:02
  • İkindi
   15:05
  • Akşam
   17:29
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı