"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Van’da bir Tokatlı buldum

Van’da yöresel yemek yiyebileceğim bir yer ararken, kendimi OMCA’da buldum. Saat 19:30 civarıydı ve tam mekanın kapıları kilitlenmek üzereyken koşarak yetiştim.

Kendimi tanıtmaya çalışırken, Sevil Hanım “Aa Sahrap Hanım, siz misiniz, nereden çıktınız” diyerek sevinçle boynuma sarıldı. Ben soluk soluğa, “Koştum ama yetişemedim, siz de gitmek üzereydiniz galiba” derken, Sevil Hanım hemen kapıyı açtı. Işıkları yakıp bizi içeri davet etti.
Sevil Hanım, muhteşem bir misafirperverlik örneği gösterip yemekleri ısıttı ve ardı ardına önümüze koydu. Bu arada biz de eşiyle sohbet ediyorduk ve bu sohbet sırasında onların Tokat’tan gelip Van’a yerleşmelerinin hikâyesini dinledik. Biri doğdukları, diğeriyse doydukları yerdi.
Eşini canı gönülden destekleyen bu beyefendiyi dinlerken, beyefendi de kendini tanıttı.
Meğer Van 100. Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Mustafa Sarı ile konuşuyormuşuz. Bu arada Sevil Hanım koşarak yanımıza geldi “Eğer Mustafa Bey beni bu kadar içten cesaretlendirmeseydi, ben bu işi kuramazdım” diyerek eşine teşekkür etti.
Bir taraftan birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakıyor, bir taraftan da yemeklerin hikâyelerini dinleyip malzemeler hakkında bilgi alıyorduk.
Nohut, yarma, mercimek, bulgur, akpancar, helis, sarımsak, cacık, kurut ve soryazla yapılan kelecoş, hepimizin favorileri arasındaydı. Ancak erik pestiliyle pişirilen pazılı eşgir yemeğinin de hakkını yememek lazım.
Hele erik kızartması dedikleri, çekirdekleriyle kurutulmuş kayısının tereyağlı ve cevizli lezzetini seyahat boyunca unutamadık. Üstelik henüz keşkek, ıspanaklı börek, yumurtalı hurma, devin, torak, tirşik çorbası, çılbır gibi tadına bakamadığımız nice yemek vardı.
Seyahatten yeni döndüm ama şimdi tekrar Anadolu topraklarına gidesim var.

PEYNıRLı KABAK DOLMASI (Diyet)

YAPILIşI
Kabakları kazıyıp yıkayın. Uzunlamasına ikiye böldükten sonra çay kaşığı yardımıyla çekirdeklerini çıkarın ve bir kenarda bekletin.
Diğer taraftan, geniş bir tencereye 4 su bardağı sıcak su koyup 1 çay kaşığı tuz attıktan sonra kaynamasını bekleyin. Su kaynamaya başlayınca kabakları tencereye koyup 5 dakika kadar haşladıktan sonra süzün.
Lor peynirini ya da rendelenmiş beyaz peyniri derin bir kaba koyun. Üzerine soğanı rendeleyip incecik kıyılmış dereotunu ekleyin. Tuz ve kırmızı pul biberi serptikten sonra zeytinyağını da katıp malzemeleri çatal yardımıyla iyice ezin.
Hazırladığınız peynirli harcı çay kaşığı yardımıyla, süzdüğünüz kabakların içine doldurun. Kabak dolmalarını 1 yemek kaşığı sıvıyağla yağladığınız fırın tepsisine ya da fırın kabına dizin.
Dolmaları, 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 20-25 dakika kadar pişirip çıkarın. Sıcak ya da ılık olarak servise sunun.

· 4 adet orta boy yeşil dolmalık kabak
(Kalın, tombul olanlarını tercih edin.)
· 250 gr lor peyniri
(Yağsız beyaz peynir de kullanabilirsiniz.)
· 1 adet ufak boy kuru soğan
· 1 demet dereotu
· 1 çay kaşığı tuz, kırmızı pul biber
· 4 yemek kaşığı zeytinyağı

X