VAN HABERLERİ

Van’da Aile Hekimlerine ‘Madde Bağımlılığı’ Eğitimi

IHA
22.10.2015 - 13:18Son Güncelleme :

VAN'DA AİLE HEKİMLERİNE MADDE BAĞIMLILIĞI KONUSUNDA EĞİTİM VERİLDİ.

IHA

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından aile hekimlerine yönelik “Tütün, Alkol ve Diğer Madde Bağımlılıkları ve Kısa Müdahale Teknikleri” konularında eğitim verildi.
12-21 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen eğitimle tütün, alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan düşük ve yüksek riskli bireylerin kullandığı maddeyi bırakmasını sağlayacak ve bağımlı olmasını önleyecek müdahalelerin aile sağlığı merkezlerinde uygulanması hedefleniliyor. Van Bölge, Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli AMATEM ve Psikiyatri Servisi sorumlu hekimi Uzm. Dr. Özgür Deniz Değer, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Leyla Edemen ve Sosyal Çalışmacı Ayten Erdoğan tarafından verilen eğitime toplam 122 aile hekimi 6 grup halinde katıldı. Eğitime katılan aile hekimlerine “bağımlılık, bağımlılığın fizyolojisi, bağımlılık yapıcı maddeler - etkileri-komplikasyonlar, tedavi ve acil durumda müdahale, tütün bağımlılığı, tütün bağımlılığının zararları-bırakmanın yararları, nörobiyolojisi ve bırakmanın yolları, 5A-5R yaklaşım, motivasyonel görüşme, tütün bağımlılığında davranışçı bilişsel yöntemler ve riskli kullanıcılara yönelik kısa müdahale teknikleri gibi konularda bilgi verildiği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van’da Aile Hekimlerine ‘Madde Bağımlılığı’ Eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 13 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van’da Aile Hekimlerine ‘Madde Bağımlılığı’ Eğitimi haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   12:02
  • İkindi
   15:04
  • Akşam
   17:28
  • Yatsı
   18:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı