VAN HABERLERİ

Van Büyükşehir Belediyesi'nden 'Çevre Yolu' ile ilgili 18. madde tepkisi

DHA
26.04.2016 - 13:08Son Güncelleme :

YEREL HABERLER VAN

DHA

VAN, (DHA)-VAN Büyükşehir Belediyesi, bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve Van Çevre Yolu'nun 18. madde ile yapılmasını da içeren 6704 sayılı torba kanunu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Belediye, torba kanunun Van halkına karşı yapılmış bir ayrımcılık olduğuna ileri sürdü.

Van'daki ulaşım sorunun çözümü için 2010 yılında yapımına başlanan 41 kilomterelik çevre yolunun 18. madde ile yapılmasını da içeren kanunun meclisten geçerek resmi gezetede yayınlanması, Van Büyükşehir Belediyesi'nin tepkisine neden oldu. Türkiye'nin bir çok bölgesinde uygulandığı gibi Van Çevre Yolu'nun da kamulaştırma yöntemi ile yapılması gerektiğini belirten Van Büyükşehir Beledisi şu yazılı açıklamada bulundu:

"14 Nisan 2016 tarihinde AKP milletvekillerinin teklifi ile meclisten geçen ve 26 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onanarak yürürlüğe giren 6704 sayılı torba kanunu ile hükümetin Van çevre yolunu kamulaştırma yerine 18. madde ile yapılmasını onaylamıştır. Torba kanununun 9. maddesi ile "yol" ibaresinden sonra gelmek üzere 'otoyol hariç erişme kontrolünün uygulandığı yol, su yolu' ibaresi eklenmiştir. Bu kararla; Van çevre yolunun kamulaştırma yapılmasına dair bugüne kadar yürütülen çalışmalar ve resmi yazışmalara rağmen, çevre yolunun geçiş güzergahının kamulaştırma yapılamadan İmar Kanunu 18. maddesi ile çözümü esas alınmıştır. Türkiye'deki çevre yollarının kamulaştırma ile yapıldığına dair sayısız emsaller olmasına rağmen, bu torba kanunu ile Van halkına karşı büyük bir ayrımcılık yapılmıştır. Kentimize ve halkımıza karşı bu tavrı kabul edilebilir bulmadığımızı ve bu yasa değişikliğinin bir an önce geri alınması için çağrıda bulunuyoruz. Kentteki tüm STK ve kurumlarımızı bu konuda duyarlı olmaya, Van Milletvekillerini de bu kente karşı sorumluluk üstlenmeye ve bu kararın geri çekilmesi için duyarlı olmaya davet ediyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Van Büyükşehir Belediyesi'nden 'Çevre Yolu' ile ilgili 18. madde tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2016 tarihinde saat 13 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Van Büyükşehir Belediyesi'nden 'Çevre Yolu' ile ilgili 18. madde tepkisi haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  07:08
 • Öğle
  12:11
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:27
Sayfa Başı