Van’a ‘umut projesi’ hazırladı hükümetten ‘özel teşvik’ istedi

Demet CENGİZ BİLGİN
02 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ocak 2012 - 20:48

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, deprem felaketinden ağır darbe alan Van’a umut olacak bir proje hazırladı. Oran, hayvancılık için özel teşvik, kümelenme, vergiden muaf asgari ücret ve yatırım indirimi teşviki gibi pek çok unsuru barındıran proje için hükümetin hemen harekete geçmesini istedi.

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran, deprem felaketinden ağır darbe alan Van’a umut olacak bir proje hazırladı. 6 Ocak’ta Van Ticaret Borsası, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ziraat Odası ile birlikte açıklayacağı ‘umut projesi’nin bir dizi teşvik içerdiğini söyledi. Oran, hazırladığı projenin Dünya Ticaret Örgütü ve AB normlarıyla da uyumlu olduğunu belirterek, “Ekonomiyi hayata döndürmek, Van’ı hayata döndürmek, Van’ı hayata döndürmek, insanları hayata döndürmek demektir. Hükümet bunun için devreye girmeli” dedi.

Yatırım ortamı cazip olmalı

Umut Oran, Ortadoğu’da hayvancılık merkezlerinden biri olan Van’a ‘yeni umut’ yaratacak pilot projeyi şöyle anlattı:

Eski-yeni ayrımı yapılmaksızın hayvancılık sektörü için özel teşvik projesi hayata geçirilmeli.
Harvard Business School’dan Prof Dr. Michael Porter’ın ‘kümelenme’ modeli örnek alınmalı. İstihdam odaklı, ihracat hedefli, sektörel kümelenme ile bölgesel kalkınma sağlayacak yeni bir model kurulmalı.
Van’da asgari ücret (işçi-işveren payı) bütünüyle vergiden muaf hale getirilmeli.
Akabinde yatırım indirimi teşvikleri getirilmeli ve yatırımlar büyüklüğüne göre kademelendirilmeli.
Nakliye desteği verilerek, maliyet düşürülmeli.
Eximbank kredileri ile ihracata yönelik özel destekler sağlanmalı.
Enerjide özel vergilerin alınmaması gündeme getirilmeli, en azından fon ve vergiler çıplak maliyet üzerinden hesaplanarak faturaya yansıtılmalı.

En az 10 yıl sürmeli

Bu iyileştirme ve destekler en az 10 yıl sürmeli.
Kümelenme çalışması için uluslararası uzmanlardan danışmanlık hizmeti alınmalı. STÖ’lerden oluşan bir küme geliştirme merkezi kurulmalı. Kümelenme yatırımlarıyla ilgili ipotek işlemleri kolaylaştırılmalı.
Hayvancılıkla ilgili çok büyük bir tedarik zinciri ve onun tüm halkaları yanı sıra sektörün oyuncuları için yatırımlar ve eğitimler planlanmalı. İşbirliği ve güçbirliği geliştirilerek rekabet güçleri artırılarak, tasarım ve markalaşmaya önem verilerek katma değeri yüksek ürünlere yönelme sağlanmalı.
Hayvancılıkla ilgili çok büyük bir tedarik zinciri ve onun tüm halkaları yanı sıra sektörün oyuncuları için yatırımlar ve eğitimler planlanmalı. İşbirliği ve güçbirliği geliştirilerek rekabet güçleri artırılarak, tasarım ve markalaşmaya önem verilerek katma değeri yüksek ürünlere yönelme sağlanmalı.

Bakana gollük pas atıyorum

DOĞU ve Güneydoğu için uzun yıllar çaba sarf ettiğini, köylünün esnafın, vatandaşın derdini iyi bildiğini anlatan Umut Oran şunları söyledi: “Ekonomi Bakanı da şahittir buna, kendisiyle birçok ortak çalışma yaptık geçmişte. Ben bu önerilerimle Sayın Zafer Çağlayan’a pası veriyorum, hem de gollük pas, kaleciyle karşı karşıya, golü atmasını bekliyorum. Bu konu siyaset üstü olmalıdır, iktidar-muhalefet elbirliğiyle Van için Vanlı vatandaş için beraber çözüm üretmeli, proje geliştirilmeli.”

Kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi yeterli değil

KREDİ borçları için yapılan 3 aylık ertelemenin yetersiz olduğunu belirten Umut Oran, “Van’da kullanılan tüm ticari, işletme, bireysel ve zirai kredi borcu ödemeleri 1 yıl daha ertelenmeli. Bu erteleme yeni faiz uygulamasına tabi tutulmadan yapılmalı, mevcut faizlerin ödenmesi Hazine tarafından yapılmalı. Devlet bankaları böyle bir uygulamaya geçerse hem Van esnafı rahatlayacak hem de özel bankalar da benzer bir uygulamaya geçmek zorunda kalacaktır” dedi.

Şehir dışına giden Vanlı öğrenciler için ‘Dayanışma Fonu’

UMUT Oran, “Van’da ekonomi dönecek, insanlar çalışacak, para kazanacak ki Vanlılar şehirlerinde yaşamaya, depremin yaralarını sarmaya devam edebilsinler” dedi. Ekonomik önlem ve teşviklerin yanı sıra sosyal boyuta da dikkat çeken Oran, şöyle konuştu: “Şehir dışına giden ve misafir öğrenci olarak kayıt yaptıran 10 bin öğrencinin eğitim, öğretim ve konaklama maliyeti devlet tarafından karşılanmalı. Aylık giderleri ‘Dayanışma Fonu’ adı altında ilgili Bakanlık bünyesinde kurulacak bir yardımlaşma hesabından karşılanmalı.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı