Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Van’a geliyorlar, önlem alın

  VAN, MALATYA/DHA
  11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.02.2006 - 01:01

  Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde başgösteren ve 4 kişinin ölümü, çok sayıda insanın tedavi gördüğü kuş gribi tehlikesi, göçmen kuşların göçü ile yeniden kapıda.

  Kuş gribi virüsü taşıma ihtimali bulunan göçmen kuşların Afrika’dan yola çıkarak Türkiye’ye doğru gelmesi uzmanları harekete geçirdi. Türkiye Doğa Gözcüleri Derneği kurucu üyesi ve göçmen kuş uzmanı Asaf Ertan, Afrika’dan gelen binlerce flamingonun virüs taşıyıcısı olabileceğini ve gerekli tedbirlerin alınmaması halinde Türkiye’nin yeni bir kuş gribi salgınıyla karşı karşıya kalacağını söyledi. Göçmen kuş uzmanı Ertan, "Afrika’dan çıkan binlerce flamingo bir hafta içerisinde Türkiye’ye ilk giriş bölgesi olan Van Gölü havzasında konaklayacak. Bu kuşların son günlerde kuş gribinin görüldüğü Afrika’dan gelmesi tehlikenin boyutunu gösteriyor" dedi.

  ÇİFTLİĞE KARANTİNA

  Elazığ- Malatya karayolunun yolunun 40’ıncı kilometresinde bulunan Çimen Tavuk Üretim Tesisleri’nde kuş gribine rastlandı. Çiftlikte üretilen 17 bin tavuk itlaf edilirken, çiftlik karantinaya alındı. 4 Şubat günü Malatya Valiliği önünde yapılan mangal partisinde de, Elazığ’dan gelen tavukların kullanılmadığı, entegre tesislerde kesilen tavukların pişirilerek dağıtıldığı bildirildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı