Gündem Haberleri

  Valilikten Kürtçe park isimlerine onay çıkmadı

  Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  15.09.2005 - 16:06 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'ın Kayapınar Belediyesi tarafından beldede yeni yaptırılan 10 parka verilen bir bölümü Kürtçe isimlerden 8’ine valilik tarafından ‘Toplumda ayrımcılığa yol açabilecek’ nitelikte olduğu gerekçesiyle onay verilmedi.

  Kayapınar Belediyesi tarafından yapımları tamamlanan 10 parka verilen ‘8 Mart’, ‘Peyas’, ‘33 Kurşun’ (Van'ın Gevaş İlçesi'nde 33 köylünün askerler tarafından öldürülmesi ve bu konuda yazılan şiirin adı), ‘Zembilfıroş’ (İki Kürt arasındaki aşk hikayesi), ‘Mem u zin’ (aşk hikayesi kahramanları), ‘Jiyana azadi’ (özgür Yaşam), ‘Aşiti’ (Barış), ‘Zeynel Durmuş’ (Polisten kaçarken paratman boşluğuna düşerek öldü), ‘Ciwan’ (Genç), ‘Yek Gülan’ (1 Mayıs) isimleri belediye meclisince onaylandıktan sonra 6 Mayıs tarihli kararla onaylanması için Diyarbakır Valiliği’ne gönderildi.

  VALİLİK: İSİMLER AYRIMCILIK İÇERİYOR

  Vali Yardımcısı A.Serdar Polat tarafından Kayapınar Belediyesi'ne yanıt gönderildi. Yazıda, şöyle denildi:"15 Ağustos 1998 tarih ve 23 bin 434 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan numaralama yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin 1'inci maddesinde ‘Sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlere, Anayasa'nın temel ilkelerine, kamu düzenine ve genel ahlâka aykırı, toplumda ayrımcılığa yol açabilecek nitelikte yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş kelime ve ifadelerden oluşan veya çirkin, müstehcen ve gülünç adlar konulamaz. Yabancı ülke mensuplarının isimleri verilmeden önce Dışişleri bakanlığının uygun görüşür alınır’ denilmektedir. Yapılan değerlendirme sonunda söz konusu park isimlerinden 8 Mart Parkı Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olması ve ‘Peyas’ isminin de, Kayapınar Beldesi'ne bağlı Peyas Mahallesi'nden alması nedeniyle onaylanırken, ‘33 Kurşun’, ‘Zembilfıroş’, ‘Mem u zin’, ‘Jiyana azad’, ‘Aşiti’, ‘Zeynel Durmuş’, ‘Ciwan’ ve ‘Yek Gülan’ parkı isimlerinin ise uygun olmadığını tensiplerinize arz ederim.

  BAŞKAN: BU UYGULAMALAR TÜRKİYE’Yİ İLERİYE GÖTÜRMEZ

  Kayapınar Belediye Başkanı DEHAP'lı Zülküf Karatekin, Türkiye’nin demokratikleşmesinden, çok kültürlülüğünden söz edilirken, diğer taraftan böylesi bir uygulamanın yapılması Türkiye’yi ileriye götürmeyeceğini öne sürdü. Başkan Karatekin, “Türkiye AB kapısındayken böylesine kararların verilmesi doğru olmaz. Bu isimler yasa gereği yetkili belediye meclisine aittir ve karar belediye meclisince alınmıştır. Bu isimleri tekrar meclise sunacağız. Meclis bu isimleri değiştirir mi veya olduğu gibi tekrarmı karar alır ona kendileri karar verecek” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı