ANKARA HABERLERİ

Valilikten galerilere LPG’li araç uyarısı

Hürriyet Haber
24.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Kaymakamlıklarına yayımladığı genelge ile “Ruhsatlı ikinci el oto galerilerinin kapalı kısımlarında LPG’li araçların bulundurulmasının bina ve çevre sakinleri bakımından büyük risk oluşturduğu nedeniyle binada ve çevrede bulunan halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden LPG’li araçların oto galerilerinin kapalı kısımlarında bulundurulmaması” uyarısında bulundu.

Hürriyet Haber

Ankara Valiliği genelgesinde “3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanuna göre yayımlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-1’de Sıhhı Müesseseler İçin Sınıflarına ve Özelliklerine Göre Aranacak Nitelikler başlığı altında; (L) maddesi (d) bendi 1. fıkrası; oto galerilerinin kapalı kısmında sıvılaştırılmış petrol gazı ve sıkıştırılmış doğalgaz kullanan araç bulundurulmaması hükmüne amir olduğu” belirtilerek “5393 sayılı Belediye Kanununun “Belediyenin Yetkileri ve İmtiyazları” başlığı altındaki 15. maddesinin (c) fıkrasında; gerçek ve tüzel kişilerin faaliyetleri ile ilgili olarak kanunlarda belirtilen izin veya ruhsatı vermek ve (l) fıkrasında da; gayrisıhhi müesseseler ile umuma açık istirahat ve eğlence yerlerini ruhsatlandırmak ve denetlemek görevlerinin belediyelere ait olduğu” vurgulandı.

Belediyeler işlem yapacak

Genelgede, “Belediye sınırları içerisinde ruhsatlı olup da oto alım satımı yapan ikinci el oto galerilerinin kapalı kısmında sıvılaştırılmış petrol gazı ve sıkıştırılmış doğalgaz kullanan araçların, kapalı kısımlarından ivedilikle uzaklaştırılmasını, işbu araçları tüm uyarılara rağmen kapalı kısımda bulundurduğu tespit edilen oto galerileri hakkında ilgili belediyelerince gerekli işlemlerin derhal yapılması” istenildi.
Ankara Valiliği tarafından ayrıca, “Ankara İlinde ruhsatsız faaliyette bulunduğu tespit edilen 200 ikinci el oto galerisinin ilgili belediyelerince mühürlenerek kapatıldığını, bunlardan 13’ünün idari yargı kararı alması sonucunda halen 187 ikinci el oto galerisinin mühürlenerek faaliyetten men edildiğini, konunun Ankara Valiliği tarafından yakından izlendiği” açıklandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Valilikten galerilere LPG’li araç uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı