ISPARTA HABERLERİ

Valilikten bıçak ve çakmak genelgesi

DHA
05.12.2017 - 13:20Son Güncelleme :
Valilikten bıçak ve çakmak genelgesi
DHA

 

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA Valiliği yayınladığı genelgeyle bıçak ve benzeri aletlerin maksat dışı taşınması ve ruhsatlandırılmış yerler dışında satılmasının, çocuklara çakmak ve çakmak gazı ile benzeri uyuşturucu maddelerin satışını yasakladı.

Isparta Valiliği tarafından yayımlanan genelgede; il sınırları içerisinde kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması amacıyla 6136 sayılı kanun kapsamına girmeyen bıçaklar ve benzeri aletlerin maksat dışı taşınması ve ruhsatlandırılmış yerler dışında satılması yasaklandı. Genelgede, "İlimizde meydana gelen şahsa karşı işlenen suçlar incelendiğinde 6136 sayılı kanun kapsamında sayılmayan bıçak ve bunun gibi suç aletlerinin yoğun olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu kararın uygulanmasıyla ilimiz kamu düzenini genel asayiş ve güvenliğini önemli derecede ve doğrudan etkileyen, rahat taşınması ve kullanılmasıyla yaralama olaylarının meydana gelmesine neden olan, 6136 sayılı kanun kapsamı dışında kalan, kelebek (sallama tabir edilen) ve gereçlerinden olan ve özel amaçlarla imal edilen bıçaklarla, belli bir sanat için kullanılan aletlerin maksat dışı ve 18 yaşından küçüklere satılmasının men edilmesi, kişilere satış ve taşınmasının belli kurallara bağlanması ile şahsa ve mal varlığına karşı işlenen suçların önlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda kesici ve delici kısmı 8 santim ve 8 santimden uzun, 50 santime kadar olan her türlü kesici, delici, bereleyiciyle belli iş, meslek, sanat ve sportif amaçlı kullanılan kasap bıçağı, dönerci bıçağı, ekmek bıçağı, sırtı testere dişli av bıçağı, tek ve iki yüzü keskin olarak özel amaçlarla imal edilen bıçakların taşınması ve satılmasını kapsar" denildi.

ÇAKMAK VE ÇAKMAZ GAZI SATIŞI DA YASAKLANDI

Genelgede ayrıca son yıllarda meydana gelen çakmak gazı solunması nedeniyle gerçekleşen ölüm vakalarında artış olduğu, çakmak gazının bağımlılık oranının hızla yükseldiği belirtildi. Genelgede şu ifadeler yer aldı:

"Isparta'da ise çocukların ve gençlerin solumak ve koklamak yoluyla alışkanlık ve bağımlılık yapan, zihinsel ve bilinçsel faaliyetlerini, davranışlarını değiştiren, psikolojik etki gösteren doğal, sentetik veya kimyasal kırtasiye malzemesi, boya incelticisi gibi maddelerle yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünler ve çakmak gazının zararlarından korunması, bu maddelere çocuklarının erişiminin önlenmesi ve bu maddelerden uzak tutulması ile ilgili olarak çocuklara satışının engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle 18 yaşından küçük çocuklara satışı yasaklanmıştır. Isparta merkezi ve ilçelerinde okullarla ilgisi olmayan, okul çevresinde toplanan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması, öğrencilerin eğitim- öğretim saatleri içerisinde umuma açık mekan, eğlence ve istirahat yerlerine alınmasına ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanmasına karar verildi."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Isparta haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Isparta haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Valilikten bıçak ve çakmak genelgesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:40
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı