ANKARA HABERLERİ

Valilikte restorasyon bitti açılış 27 Aralık’ta

Hürriyet Haber
26.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Valisi Kemal Önal, Başkent’in en eski kamu binalarının başında gelen Ulus’taki valilik binasındaki restore işlerinin tamamlanarak açılışa hazır hale getirildiğini bildirdi. Tarihi binanın açılışı 27 Aralık’ta yapılacak.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

ANKARA Valisi Kemal Önal restorasyon çalışmalarının çok titizlikle yapıldığını ve aslına sadık kalmaya özen gösterildiğini söyledi. Bu nedenle uzun ve hassas bir çalışma süreci yaşandığını ifade eden Önal, “Amacımız orijinaline sadık kalarak restore çalışmasını tamamlamaktı. Bunu başardık” dedi.
TOKİ ile yapılan ihale sürecinin uzaması, yasalar ve ödeneklerden kaynaklanan bazı sıkıntıların, işlerde gecikmeye yol açtığını aktaran Önal, İstanbul’da Milli Saraylardan gelen bir ekiple perde, mobilya ve aydınlatma konularının planlandığını, Atatürk’ün kullandığı ve ilk bakanlar kurulu toplantısını yaptığı odanın halkın ziyaret edebileceği bir müze olarak kullanılacağını kaydetti. Ayrıca kütüphanenin de oluşturulduğunu belirten Önal, Ankara’nın protokolü bol bir kent olduğu için, binada kapsamlı iki makam odası bulundurulacağını söyledi.

Çalışmalar kapsamında, binanın giriş katında taban döşemesi söküldüğünde altından orijinal Ankara taşlarından yapılmış bir döşemenin ortaya çıktığını anlatan Önal, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkıları ile orijinaline en uygun şekilde yürütülen çalışmaların tamamlanmasıyla başkentin önemli bir binaya kavuştuğunu bildirdi.

Ata’nın ilk uğradığı mekan

Binaya taşınma işlemlerinin sürdüğünü ve 27 Aralık Pazar günü, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 90. yılında açılışın yapılacağını bildiren Önal, “Ata’mızın ilk uğradığı mekanı onun hatırasına uygun olarak o gün açılış yaparak taçlandıracağız. Çevre düzeni dahil hızlı bir çalışmayla tamamlanıyor” dedi.
Böyle bir binanın onarılarak tekrar Ankara’nın hizmetine sunulmasının tarihi eserlere duyulan ilginin artmasına yol açacağına inanan Önal, Hacı Bayram ve çevresini kapsayan Ulus Tarihi Kent projesinin de yasal engellerin ortadan kalkmasıyla tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.
Önal, “Hacı Bayram projesinde yargıyla ilgili bir takım sorunlar olduğunu söyleniyor. Zaman içinde aşılacaktır. Ulus, Türkiye Cumhuriyeti’ne tanıklık etmiş tarihi binalarıyla önemli bir işlevi olan bölgedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Valilikte restorasyon bitti açılış 27 Aralık’ta haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı