Gündem Haberleri

  Valilik yardım istedi

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Valiliği, kentteki kamu binaları ve konutların depreme karşı güçlendirilmesi konusunda bakanlıklardan yardım istedi.

  Vali Erol Çakır imzasıyla bakanlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına önderilen, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Başbakanlık ve başbakanlık Müsteşarı’na da bilgi sunmak amacıyla iletilen yazıda, ‘‘İstanbul’da yakın bir gelecekte büyük bir deprem olasılığının yüksek olduğunun bilim adamları tarafından kabul edilen bir gerçek olması nedeniyle meydana gelebilecek hasarı azaltmaya yönelik tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi, insanlarımızın can, mal güvenliği ve ülke açısından büyük önem taşımaktadır’’ denildi.

  İstanbul’da yaklaşık 700 bin bina ile 10 bin resmi yapı bulunduğu kaydedilen yazıda, kentte bu yapıları depreme dayanıklı hale getirilmesi hazırlıklarını karşılayacak yeterli personel ve kaynak bulunmadığı belirtildi.

  Kamu binalarının önemi

  İstanbul halkının kendi mülklerinin sorumluluğuna sahip çıkarak geniş ölçüde inceleme ve iyileştirme çabalarına katılmalarının sağlanması gerektiği belirtilen yazıda, vatandaşlara uygun ödeme koşullarıyla kredi verilmesi önerildi.

  Yazıda, kamu binalarının güçlendirilmesiyle ilgili olarak şu görüşlere yer verildi:

  ‘‘Bu binaları kullanan birimlerin her birinin kendi binalarını inceletmeleri, gerekiyorsa takviye projelerini yaptırarak süratle takviyeleri gerçekleştirmeleri büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu binalar arasında çocuklarımızı barındıran okullar, öğrenci yurtları, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, gençlerimizi barındıran üniversite binaları ve yurtlar gibi eğitim ve barınma tesisleri, hastaneler gibi sağlık tesisleri, huzurevleri gibi sosyal hizmet tesisleri, polis merkezleri ve karakollar gibi güvenlik tesisleri bulunmaktadır. Bunlar arasında özellikle okulların ve hastanelerin olası bir büyükdepremde ayakta kalmaları büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu binalar, sadece çocuklarımızı barındıran binalar olmakla kalmamakta, aynı zamanda iç hacimleri ve bahçeleri ile olası bir afetten sonra, karargah olarak kullanılabilecek, bahçelerine çadırların kurulabileceği, yardımların dağıtılabileceği, benzer fonksiyonları ifaedebilecek mekanlar olarak değerlendirilmektedir.’’

  Vali Çakır’dan çağrı

  Çeşitli kamu kurumlarının ihtiyaçlar için ödenek sağlanmak üzere ilgili bakanlıklara başvurduğu, ancak olumlu bir gelişme sağlanamadığı belirtilen yazının son bölümünde, Çakır’ın şu görüşlerine yer verildi:

  ’’Okul ve hastanelerimiz başta olmak üzere, İstanbul’daki kamu binalarının bir program dahilinde incelenerek takviyelerinin yaptırılması için gerekli planlama, ödenek temini ve çalışmalara başlanılmasını arz ederim.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı