Ege Haberleri

  Valilik bahçesindeki ağaç kesimine yargı ‘Dur’ dedi

  Coşkun YAMAN, (DHA)
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Valiliği, trafik ve bina güvenliği, kamera sistemlerinin kurulumu ve duvarların yükseltilmesi için bahçede düzenleme yapmaya başladı.Bu çalışmalarla birlikte bahçedeki ağaçların da kesilmesi gündeme geldi.

  Orman Bölge Müdürlüğü kesilecek ağaçları belirledi. Milli Emlak Müdürlüğü aracılığıyla ağaçların dikili olarak satışı yapıldı. Ağaçları satın alan firma, 19 kızılçam, 6 sedir, 4 fıstık çamı ve 4 aylantus (kokarağaç) olmak üzere 33 ağacın kesilmesine önceki gün başlandı. Ancak bu durum çevrecilerin tepkisine neden oldu.

  Tüketiciyi Koruma Derneği Şube Başkanı Necdet Bayhan, valilik aleyhine İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Baro Çevre Komisyonu Başkanı da olan avukat Bayhan, ağaç kesiminin doğa ve çevre katliamına dönüştüğünü belirtti, kamu yararına olmayan bu işlemin durdurulmasını istedi. Mahkeme, ağaç kesiminin sürmesi halinde telafisi güç zararlar doğabileceğini bildirdi, valilikten savunma alana kadar dava konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

  Kıyım bitsin

  Ağaçların bir bölümünü de olsa kurtarmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Necdet Bayhan, “70-80 yıllık ağaçların kesilmesini, kentteki yeşil örtüyü, kent hafızasını ortadan kaldırmaya yönelik bir kıyım olarak görüyoruz. Şehre oksijen sağlayan şirin bir köşenin yok edilmesini istemiyoruz” dedi.

  BAŞKA KESİLECEK AĞAÇLAR DA VAR

  Milli Emlak’ın gerçekleştirdiği ihale sonrası çeşitli resmi kurumların bahçelerinde bulunan 120 ağacın dikili halde satışının gerçekleştirildiği öğrenildi. Valilik’teki 33 ağacın yanı sıra Bayındırlık İl Müdürlüğü’ndeki 41, Polis Lojmanları’ndaki 37, Adalet Sarayı’ndaki 6, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’ndeki 3 ağacın da kesileceği öğrenildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı