GeriFutbol Vali'den vuvuzela yasağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vali'den vuvuzela yasağı

Vali'den vuvuzela yasağı
refid:15091112 ilişkili resim dosyası

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Dünya Kupası müsabakalarında tribünlerin vazgeçilmez çalgı aleti olan vuvuzelayı salon sporlarında işitme kaybına yol açıp seyir zevkini azalttığı gerekçesiyle yasakladı.

Vali Öner, Isparta'da salon maçlarında Dünya Kupası'nın alışkanlık yapan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin geleneksel enstrümanı vuvuzelanın çalınmasını yasakladı. Vuvuzela yasağı ilk olarak 16 takımın katıldığı 'Yaş Grubu Kızlar Voleybol Şampiyonası'nda uygulandı. Salon sporlarında bu tip çalgı aletlerinin işitme kaybına yol açabileceğini söyleyen Vali Öner, şunları söyledi:

"Vuvuzelayı takdir hakkımı kullanarak yasakladım. Çünkü bu alet salon sporları açısından çok doğru bir tercih değildir. Salonu açık stadyum gibi kullanamazsınız. Bir salonda beş yüz vuvuzela olduğunu farzedelim, düşünebiliyor musunuz oranın halini. Hem salonda oyunun takibini güçleştirir hem de hakemlerin yönetimini güçleştirir. Her şeyden önemlisi de halk sağlığı bakımından işitme kaybına yol açar ve ciddi sakıncalar oluşturur. Vuvuzela seyir zevkini de azaltan bir çalgı aletidir. Kaldı ki bu alet bizim için geleneksel bir çalgı da değildir."

Voleybol Federasyonu'nun görüşünü de aldıklarını söyleyen Vali Öner, "Salon sporu açısından vuvuzelanın uygun olmayacağı kanaatine vardık. Takdir hakkımı kullanarak vuvuzelanın çalınmasını men ettim. Yanlış bir şey yaptıysam döner, doğru bir şey yaptıysam örnek olur diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle