Ege Haberleri

  Validen restore isyanı

  Ertan KORKMAZ / MANİSA, (DHA)
  19.10.2008 - 00:57 | Son Güncelleme:

  MANİSA İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Celalettin Güvenç’in başkanlığında toplandı, devam eden ve projelendirme aşamasındaki yatırımları görüştü. Yatırımcı kuruluşların raporuna göre, 2008 yatırım programında yer alan 345 projeye 101 milyon 300 bin YTL harcanarak yüzde 41 gerçekleşmesi sağlandı. Programdaki projelerden 48 projenin tamamlandığı, 196’sının devam ettiği, 46’sının ihale aşamasında olduğu, 55 projeye ise başlanamadığı belirtildi.

  Çalışmayı şişirmeyin

  Vali Güvenç, Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Atasever çalışma raporunu sunarken restorasyonlar konusunda sitem etti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bazı projelerinde şişirme çalışmaların olduğunu söyleyen Güvenç, şöyle konuştu:

  "Vakıflar Müdürlüğü’nün yaptığı restorasyonları gözardı etmek mümkün değil. Ciddi kaynakları var. Ama şunu da gözardı etmemek lazım. Tarihi eseri restore ediyorum derken sıva yapmışsınız. Bunun için yıkıcı olmaya gerek yok. Vatandaşların restorasyonlar konusunda yaptığı bazı eleştiriler büyük ölçüde haklı. Hiçbirimiz tarihi eser uzmanı değiliz ama işi aslına uygun yapmamız lazım. Caminin, kilisenin içi aslına uygun kalsın. Bunların aslına uygun yapılmaması bizi yıpratıyor. Bu konu da müteahhitleri uyarmanız lazım. Ya müteahhitlerde ya da uzmanlarda sorun var. Bir çok yerde görüyoruz çalışma şişirme olmuş. Eseri şişirmişler. Bunlara dikkat etmek lazım."

  Acımasız eleştiriler

  Güvenç’i yanıtlayan Atasever de, şunları söyledi:

  "Sıfır hata ile çalışıyoruz diyemeyiz. Zamana karşı yarışıyoruz. Ancak 2003 yılından bugüne kadar bir çok iş yapılmış. Bazı gözden kaçmalar olabiliyor. Tarihi eserlerle ilgili bize Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu proje gönderiyor. O projeye sadık kalınarak restorasyon yapılıyor. Bunun dışına çıkamıyoruz. O projede bize Horasan harcı olarak bilinen yöntemin kullanılması söyleniyor. Biz de projeye göre Horasan harcıyla sıvamak zorundayız. Bunların tamamı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayından geçiyor. Onların izni projesi olmadan biz çalışma yapamıyoruz. Kısa sürede çok iş yapıldığı için bazı aksamalar olabiliyor. Bunlara acımasız eleştiri yapmamak lazım."

  Manisa’daki Mimar Sinan’ın eserlerinden Muradiye Camisi’nin bir süre önce tamamlanan restorasyon çalışmaları sonrasında bazı yerlerin rasgele sıvanarak aslının bozulması Vali Celalettin Güvenç’in tepkisini çekmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı