Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Valide sultanlar savaşı

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ürdün Kralı Hüseyin'in kardeşini veliahtlıktan azledip yerine oğlunu atamasında ülkeyi rehin alan valide sultanlık yarışı etkili oldu. Kardeşinin karısının kendi oğullarını veliahtlığa hazırladığını duyan Kral Hüseyin, apar topar ülkesine dönerek büyük oğlu Abdullah'ı veliaht tayin etti.

  Herşey 34 yıllık veliaht Prens Hasan'ın Pakistan asıllı eşi Prenses Sarvath'ın kocasını kral, oğlunu da veliaht ‘‘ilan ettirmeye’’ çalıştığı yolunda dedikoduların yayılmasıyla başladı. Bir yandan da Amerikan asıllı Kraliçe Nur'da Yahudi kanı bulunduğu yolunda söylentiler çıktı. Ürdün'de kol gezen bu söylentiler, ABD'de altı aydır lenf kanseri tedavisi gören Kral Hüseyin'in kulağına ulaştı.

  Kral Hüseyin de zaten kardeşinin ordu içinde yaptığı atamalardan rahatsızdı. Geçen yıl da komadayken kardeşinin çevreye ‘‘Kral ölüyor, kral ölmek üzere’’ diye söylenti yaydığı kulağına gelmişti. En büyük oğlu Abdullah henüz çok küçük olduğu için Kral Hüseyin 1965 yılında küçük kardeşi Prens Hasan'ı veliaht ilan etmişti. Kardeşi yıllarca hem dostu, hem de sırdaşı olmuştu. Şimdi ise sevgili kardeşi emanete ihanet ediyor, karısıyla bir olup biricik oğullarına taht yolunu açmaya çalışıyordu. Hasan kral, oğlu veliaht, karısı ise valide sultan olacaktı.

  Sonunda Kral Hüseyin tedavisine ara verip ülkesine dönmeye karar verdi. Artık ayyuka çıkan söylentilere, saray entrikalarına bir son vermesi gerekiyordu. Geçen hafta içinde büyük bir tantanayla ülkesine geri döndü. Başında kefiyesi uçaktan indi. Her zamanki gibi uçağa yine kendisi pilotluk etmişti. Merdivenlerden indi, diz çöktü ve yeri öptü. Ürdün, Kral'ın geri dönmesine sevinirken, o kardeşini veliahtlıktan azlederek herkesi şaşırttı. Şimdi sorun kimin veliaht ilan edileceğiydi? Aslında Kral Hüseyin'in gönlü, tedavi olduğu Mayo Kliniği'nde yanından hiç ayrılmayan ve Kraliçe Nur'dan olan oğlu Prens Hamza'dan yanaydı. Prens Hamza, Amerikan asıllı Kraliçe Nur ile yaptığı dördüncü evlilikten doğan en büyük oğluydu. Annesi de Prens Hamza'yı tıpkı bir kral gibi yetiştiriyordu. Nur'un da gönlü Kral gibi Prens Hamza'dan yanaydı. Ancak Hamza henüz 18 yaşındaydı. Ordu Prens Hamza'nın veliahtlığını istemeyebilir, isyan başlatabilirdi. Kral'ın Gürcü asıllı Prenses Alia ile yaptığı üçüncü evlilikten dünyaya gelen Prens Ali ise playboy tarzı yaşantısı yüzünden çoktan gözden düşmüştü.

  Zaten anayasa gereği de taht İngiliz asıllı Tony Gardiner ile yaptığı evliliğinden dünyaya gelen en büyük oğlu Prens Abdullah'ın hakkıydı. Özel Kraliyet Kuvvetleri Komutanı olan 36 yaşındaki Prens Abdullah orduyla iyi ilişkiler içindeydi. Ayrıca Filistin asıllı eşi Prenses Rainia sayesinde de yüzde 70'i Filistin kökenli olan Ürdünlüler'den destek bulabilirdi.

  Her ne kadar oğlunu kral görmek istese de Kraliçe Nur'un da onayıyla Prens Abdullah veliaht ilan edildi. Ancak Prens Abdullah'ın da amcası gibi emanetçi veliaht mı, yoksa gerçek veliaht mı olduğunu zaman gösterecek.

  Sürat düşkünü veliaht

  Prens Abdullah, Kral Hüseyin'in İngiliz eşi Tony Gardiner'den dünyaya gelen en büyük oğlu. Prens Abdullah daha bebekken veliaht unvanını aldı. Ancak babasına düzenlenen suikast girişimleri üzerine veliahtlık unvanı küçük amcası Prens Hasan'a verildi.

  Prens Abdullah ise tam bir Batılı gibi yetişti. İngiltere'deki Sandhurst Askeri Akademisi'nden mezun olan Prens, tıpkı amcası gibi Oxford'da uluslararası politika eğitimi gördü.

  Daha sonra eğitimine Georgetown Üniversitesi'de devam etti. Çok başarılı bir öğrenciydi. Babasının Ürdün Kralı Hüseyin olduğunu saklamayı tercih eden Prens, öğrencilik yıllarında çılgın bir hayat sürdü.

  Çılgın hayat sürdü

  Yılan derisi çizmelerini ayağına çekip, lüks otomobillerle sürat yapmaktan büyük keyif alıyordu. Genç prensin çapkınlığına da diyecek yoktu. Gününü gün ediyor, çılgınlıklarıyla babasını bile şaşırtıyordu.

  Bir gün korsan kılığında babasının karşısına dikildi. Kral Hüseyin'in ağzından ise şu sözler döküldü: ‘‘Majesteleri bakıyorum keyfiniz yerinde!’’

  Prens Abdullah, 1991 yılında Filistin'in önde gelen ailelerinden biri olan Prenses Raina ile dünya evine girdi. Prens Abdullah'ın en büyük dezavantajı annesinin İngiliz olmasıydı. Birçok Ürdünlü'nün gönlünde Prenses Alia'nın oğlu Prens Ali yatıyordu. O tam bir Araptı. İşte Prens Abdullah, Prenses Raina ile yaptığı evlilik sayesinde bu eksikliği gidermeye başladı. Filistin asıllı Ürdünlüler arasında popülerliği giderek arttı. Bu evlilikten iki çocuğu olan veliaht prens, 1997 yılında Özel Kraliyet Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi.

  Prensin en büyük sıkıntısı Arapça. İngiliz annesi ve yurtdışı eğitimi sayesinde mükemmel İngilizce konuşan veliaht Prensin Arapçası zayıf. Abdullah'ın Arapça bilgisi görevini idare etmede yeterli olsa da Arap ülkeleriyle liderlik mücadelesinde sorun olabileceği belirtiliyor.

  Küçük Kral'ın büyük savaşı

  Soyu Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hasan'a dayanan Haşimi sülalesinden gelen Kral Hüseyin, 47 yıldır tahtta. Ürdün Kralı Talal'ın büyük oğlu olan Kral Hüseyin, babasının rahatsızlığı yüzünden daha henüz 16 yaşındayken taç giydi.

  Aşiretlerden oluşan Ürdün'de birliğin sembolü oldu 47 yıl boyunca. Zengin-yoksul, dinci-laik, Filistin asıllı veya yerli tüm Ürdünlülerin kralı oldu. Yıllarca ülkeyi bir diktatör gibi yönetti. Başından dört evlilik geçen Kral'ın bu evliliklerden 5'i erkek 12 çocuğu oldu.

  Böbrek kanserini yenmeye başaran Kral şimdi lenf kanserine karşı büyük bir savaş veriyor.

  Halen Amerika asıllı Kraliçe Nur'la evli olan Kral Hüseyin, 6 ay ABD'de tedavi gördükten sonra, önceki hafta kısa bir süre için ülkesine geri döndü.

  Kardeşi Prens Hasan'ı veliahtlıktan azleden Kral Hüseyin, yerine büyük oğlu Prens Abdullah'ı atadı.

  Kral sürpriz kararını açıkladıktan sonra ABD'ye uçarak Minnesota eyaletinin Rochester kentindeki Mayo Kliniği'nde tedavi altına alındı.

  Kral Hüseyin hayatta kalma mücadelesi verirken, Ürdün halkı da ‘‘Küçük Kral’’larının olmayacağı bir hayata ve kendine veliaht tayin ettiği Prens Abdullah'a alışmaya çalışıyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı