Gündem Haberleri

  Vali Yüksel: "Hizmetlerimizi halka duyuracağız"

  A.A
  16.05.2011 - 14:48 | Son Güncelleme:

  Ankara Valisi ve Vilayetler Hizmet Birliği Başkanı Alaaddin Yüksel, içinde bulunduğumuz yüzyılda bütün kavramların çatılarının uçtuğunu, dün konuşulan hiçbir şeyin bugün bir kıymeti harbiyesinin kalmadığını belirterek, “Böyle bir durumda Vilayetler Hizmet Birliği de aynı şeyleri konuşmamalı, aynı yerde durmamalıdır.

  Yerel yönetimleri en iyi temsil eden birliklerden biri olan Vilayetler Hizmet Birliği'nin, misyonunu ve vizyonunu gözden geçirmesi gerekmektedir” dedi.
  Vilayetler Hizmet Birliği'nin 32. Olağan Genel Kurulu, Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde gerçekleştirildi. Kurula Ankara Valisi Yüksel'in yanı sıra, Bolu Valisi İbrahim Özçimen ile diğer illerin il genel meclisi üyeleri katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kurulun açılış konuşmasını yapan Yüksel, valilerin neredeyse tamamının seçim güvenliği nedeniyle toplantıya katılmadığını bildirdi.

  Kastamonu'daki polis otosuna yönelik silahlı saldırıyı ve diğer illerde yaşanan bazı olayları hatırlatan Yüksel, illerdeki güvenlik tedbirlerinin zayıflamaması için valilerin illerinde kalması konusunda mutabakat sağladıklarını ifade etti.

  Geçen yılki toplantıda yeni yüzyılı değerlendirdiklerini anımsatan Yüksel, şunları kaydetti:
  “İçinde bulunduğumuz yüzyılda bütün kavramların çatılarının uçmuş, dün konuşulan hiçbir şeyin bugün bir kıymeti harbiyesi kalmamıştır. Kavramlar artık yeni anlamlar kazanıyor. Bunlar olurken elbette yerel yönetimlerin fonksiyonları da tartışılıyor ve onlar da değişiyor. Açlık meselesi, insan haklarına saygılı davranma ve hesap verebilirlik, yerel yönetimlerde ön plana çıkıyor. Bugün artık etkin, verimli ve süratli hizmeti vatandaşın ayağına götürmek, herkesin görev tanımı içindedir.

  Böyle bir durumda Vilayetler Hizmet Birliği de aynı şeyleri konuşmamalı, aynı yerde durmamalıdır. Yerel yönetimleri en iyi temsil eden birliklerden biri olan Vilayetler Hizmet Birliği'nin, misyonunu ve vizyonunu gözden geçirmesi gerekmektedir. Bana göre, birliğin yeni yüzyıl vizyonu insan odaklı olmak ve vatandaş memnuniyetini ön plana çıkarmak, il özel idareleriyle birlikte küresel düşünmek ve ortak hareket etmek olmalıdır. Misyona da değinirsek; küresel, bölgesel ve ülkesel gelişmeleri esas alan, il özel idarelerinin hizmet kalitelerini artıran, faaliyetlerini paydaş odaklı yürüten bir misyon sahibi olmalıyız.”

  “SORUNLARI ARKAMIZA İTEMEYİZ”

  Birliğin vizyonu ve misyonu belirlendikten sonra yapılması gereken şeylerin de hassasiyetle saptanması gerektiğini vurgulayan Yüksel, öncelikle birliğin kurumsallaşması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

  Hedeflerde, planlarda, uygulamada ve denetlemede profesyonel yapının oluşturulması gerekliliğini vurgulayan Yüksel, norm kadroların yeniden gözden geçirilmesi, performans denetiminin geliştirilmesi, mali ve idari denetimlerin profesyonelce yapılmasının şart olduğunu ifade etti.

  Vilayetler Hizmet Birliği'nin, tarihinden bu yana ilk kez bir “Strateji Planı” hazırladığına dikkati çeken Yüksel, bu planla birlikte birliğin kurumsal performansının da değerlendirildiğini bildirdi.

  Dışarıdan birliğe bakıldığında algının çok iyi olmadığına işaret eden Yüksel, şöyle devam etti:
  “Biz istediğimiz kadar, 'vurduğumuzu indiririz' diyelim. Dışarıdan bakan birisi birliği restoran işleten, zaman zaman da illere okul ve yurt yaptıran bir birlik olarak görüyor. 'Stratejisi yok, personeli bilgisiz, kurum kültürü düşük, eğitim veriyor gibi görünüyor ama vermiyor' diyor. Bu algıyı yıkmamız için öncelikle kurumsallaşmayı önümüze koyacağız ve hiç kimseden bir şey saklamayacağız. Sorunları arkamıza itemeyiz. Önümüzde bir sorun varsa bunu çözmeden ilerleyemeyiz.”

  “(ÇILGINCA) DİYEBİLİRSİNİZ AMA...”

  İl özel idarelerinin yaptığı işlerin çok iyi bilinmediğini, ancak bunları herkesin bilmesi gerektiğini vurgulayan Yüksel, önümüzdeki aylardan itibaren il özel idarelerinin faaliyetlerini duyuracak bir dergi çıkaracaklarını bildirdi.

  Belediyelerin yaptığı gibi, yol kenarlarına bilboardlar koyarak da yapılan hizmeti duyuracaklarını dile getiren Yüksel, “Bazılarınız 'çılgınca' diyebilirsiniz ama şu an inceletiyorum, İl Özel İdarelerinin Sesi Radyosu kurma konusunda araştırmalar yaptırıyorum. İnşallah bunu başarıp faaliyetlerimizi tüm Türkiye'ye duyuracağız. Belediyeler ve belediye birlikleri ne yapıyorsa, il özel idarelerinin de onu yapması lazım. Başımızı kuma gömerek, burada birbirimize konuşarak bir şeyleri halledemeyiz. Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkilerimizi geliştirmeliyiz, tarihimize sahip çıkacak çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.

  Vali Yüksel, birliğe başkanlık yaptığı günden bu yana, önemli bir çalışma olan “Birliğin Strateji Planı”nı da hazırladıklarını belirterek, bu planın 2011-2015 yılları arasında, birliğin “yol haritalarından” biri olacağını ifade etti. Yüksel, ayrıca birliğin kurumsallaşması yolunda da önemli adımların atıldığını sözlerine ekledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı