ANKARA HABERLERİ

Vali Yüksel’den bağış uyarısı

Hürriyet Haber
30.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Valisi, yayınladığı genelgede yeni eğitim-öğretim yılı öncesi kayıtlarda zorla bağış isteyenleri kendilerine ihbar edilmesini istedi. Vali Yüksel, “Okul yöneticileri ile öğretmenler, hiç bir şekilde bağış toplama işine katılamayacak” dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi öğrenci kayıtları ve kıyafetleriyle ilgili yayımladığı genelgede, velilerin, çeşitli adlar altında zorla ve dayatılarak bağış yapmaya kesinlikle zorlanamayacağını bildirdi. Genelgede, kayıtlar esnasında her kademedeki yöneticinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına saygılı, dengeli ve en kaliteli hizmeti sunmakla yükümlü olduğuna dikkat çekilerek, hizmetler esnasında bu hususlara uygun hareket edilmesi ve her türlü özenin gösterilmesi istenildi.

Kesinlikle zorlama olmayacak

Genelgede, özetle şunlar kaydedildi: “Kayıtlar esnasında gönüllü bağış ve gönüllü katkıda bulunmak isteyen veliler, kendi istedikleri miktar dışında ve iradeleri olmadan çeşitli adlar altında zorla ve dayatılarak rıza ve gönüllülük esasına dayanmayan bağış yapmaya kesinlikle zorlanmayacaktır.”

Yöneticiler toplayamaz

Veliler ile vatandaşların gönüllü bağış ve katkıları, okul aile birlikleri tarafından makbuz karşılığı kabul edilecek ve okul yöneticileri ile öğretmenler, hiçbir şekilde bağış toplama işine katılamayacaklardır. Bağışlar, okul aile birlikleri tarafından okulların fiziki iyileştirmelerinde kullanılarak, duyurular da yıl boyunca okullarda ilan edilerek tüm veliler bilgilendirilecek.”

Kıyafetlere dikkat çekildi

Öğrenci kıyafetlerinin sık sık değiştirilmesi ve benzeri uygulamalardan da özenle kaçınılması gerektiği vurgulanan genelgede, bunun velilere ek ekonomik yük getireceği uyarısında bulunuldu. Kıyafet alımı konusunda da hiçbir veli ve öğrencinin, herhangi bir mağazaya veya iş yerine yönlendirilmemesi istendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Vali Yüksel’den bağış uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı