ANKARA HABERLERİ

Vali Yüksel’den Ahilik Haftası kutlaması

Hürriyet Haber
19.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel25. Ahilik Haftası dolayısıyla Ulus Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene katıldı.

Hürriyet Haber

25. Ahilik Haftası dolayısıyla Ulus Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, ATO Başkanı Salih Bezci, siyasi parti temsilcileri, esnaf teşekkülleri yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende bir konuşma yapan Yüksel, küçük sermayelerini emekleri ve alınterleriyle birleştiren ve de vatanseverlik duyguları ile pekiştiren Ankara esnaf ve sanatkarlarının Ahilik Haftası’nı kutladı. Vali Yüksel “Ahilik kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara da aktarılması gerektiğini” belirterek, “Tarih bir millet için şuurdur ve o şuur toplum tarafından iyi algılanabiliyor ve yararlı dersler çıkarılıyorsa tarih ancak bu durumda toplumlar için bir anlam ifade eder” dedi.

Anadolu’da hayat buldu

“Sanatkar ile ahlakın birleştiği muhteşem bir kurum olan ahiliğin elini, sofrasını ve kapısını açık tutan kamil insan ve de gözüne, diline ve beline sahip çıkan edepli insan kültürünü ifade ettiğini” belirten Yüksel “Ahilik harama bakmama, ahde vefa etme, yalan söylememe ve cömert olma gibi yüksek ahlak ilkelerini nesillere gururla aktarabileceğimiz bir kültür hazinemizdir” diye konuştu. Batı’da, son yüzyıllarda ortaya çıkan sivil toplum, sosyal güvenlik, sosyal diyalog, iş etiği, kalite kontrolü, esnaf örgütlenmesi, sendikacılık, mesleki eğitim gibi birçok kavramın, Ahilik Teşkilatı sayesinde ilk olarak Anadolu’da hayat bulduğuna işaret eden Yüksel, Ahiliğin esnaf ve sanatkarlarımıza aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkelerinin, günümüz esnaf ve sanatkarları için de ilham kaynağı olmaya devam ettiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Vali Yüksel’den Ahilik Haftası kutlaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Yüksel’den Ahilik Haftası kutlaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı