İZMİR HABERLERİ

Vali Yardımcısı Memük, "İtalyan şirketlerinin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyoruz"

DHA
10.05.2017 - 17:04Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Vali Yardımcısı Aydın Memük, "2016 yılı itibariyle İzmir'den İtalya'ya 450 milyon dolar ihracat yapılırken, İtalya'dan  518 milyon dolar ithalat yapıldı. Yatırım verilerine bakıldığında ise İzmir'de 139 İtalyan firması var. Biz İtalyan firmalarının varlığını önemsiyor, mevcut şirketlerin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyor ve artmasını temenni ediyoruz" dedi. İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi ise Türkiye AB arasındaki ilişkiler iyi olmasa da Türkiye İtalya arasında iyi bir işbirliği olduğuna dikkat çekti.

İzmir Kalkınma Ajansı ve İtalya İzmir Konsolosluğu işbirliği ile organize edilen 4. İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması Swissotel'de gerçekleştirildi. 'İtalyan ekonomisinin İzmir ve Ege Bölgesine katkısı' temasıyla gerçekleştirilen toplantıya Ege Bölgesinde faaliyet gösteren İtalyan firmalarının temsilcilerinin yanı sıra, İzmir Vali Yardımcısı Aydın Memük, İtalya İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi, İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi, İzmir İtalya Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, katıldı. İzmir’de faaliyet gösteren İtalyan firmaları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, yeni iş ve yatırım ilişkilerinin oluşturulması ve firmalar ile kurumlar arasındaki diyaloğu artırarak İzmir’in yatırım ortamının geliştirilmesinin amaçlandığı toplantıda, İzmir'in yatırım fırsatları masaya yatırıldı.

"İZMİR'İN İTALYAN ŞİRKETLERİNE SUNACAĞI ÇOK FIRSAT VAR"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Luigi Iannuzzi, Türkiye ve İtalya arasındaki derin ilişkileri ve Ege Bölgesi'ndeki yatırım imkanlarını inceleyeceklerini belirterek, "Size son derece ayrıntılı şekilde İtalyan ekonomisini tanıtmak ve Türk girişimcilere sunacağı fırsatları anlatmak istiyoruz. İtalya'daki yatırım ve ticaret imkanlarını anlatacağız. İş ve ekonomik ilişkiler açısından yetkililer burada, onlarla görüşme imkanınız olacak. İzmir'de çok sayıda İtalyan şirket var ve uzun yıllardır hizmet ediyorlar. İzmir'in İtalyan şirketlerine sunacağı çok fırsat var. İtalya burada İtalyan Ticaret Odası olarak varlığını sürdürmektedir. İtalyan Ticaret Odası aracılığı ile gerekli bütün bilgileri ve desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

"İTALYAN ŞİRKETLERİN TİCARET RAKAMLARINI YETERLİ BULMUYORUZ"

İzmir Vali Yardımcısı Aydın Memük ise, İzmir'in hem iklimi hem de sosyo-ekonomik imkanları bakımından tipik bir Akdeniz kenti olduğunu söyledi. Memük, "İnsanının sıcaklığı hoşgörüsü ve sakin yaşam tarzı ile İzmir'i herhangi bir İtalyan şehrinden ayırmak mümkün değildir. İzmir'in baskın bir Akdeniz kültürüne sahip olması şehri sadece yaşamak için değil iş yapmak için de önemli bir destinasyon yapmıştır. Ayrıca kentimiz iş yapma kültürü anlamında da İtalyan firmalarının rahat çalışabildiği bir şehirdir. İki bölge arasındaki bu kültürel ve ekonomik benzerlikler iki ülke arasında yatırım ve ticaret hacminin her geçen gün artmasına neden olmaktadır. 2016 yılı itibariyle İzmir'den İtalya'ya 450 milyon dolar ihracat yapılırken, İtalya'dan  518 milyon dolar ithalat yapıldı. Yatırım verilerine bakıldığında ise İzmir'de 139 İtalyan firması var. Biz İtalyan firmalarının varlığını önemsiyor, mevcut şirketlerin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyor ve artmasını temenni ediyoruz" dedi.

TÜRK VE İTALYAN FİRMALAR ARASINDA HARİKA BİR İŞBİRLİĞİ VAR

İzmir ve İtalya arasında 2016 yılında 17 milyon dolar ticaret yapıldığını belirten, İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi, bu yıl daha iyisini yapmayı ümit ettiklerini söyledi. Türk ve İtalyan hükümetinin iki ülkenin ilişkilerini iyileştirme anlamında çok istekli olduğunu, iş fırsatları yakalandığı takdirde bunun mümkün olabileceğini belirten Gianessi, "Türkiye ve İtalya kendi arasında bazı sektörleri tespit eti. Enerji, tarım, sağlık altyapısı, turizm ve KOBİ'lerin desteklenmesi öncelikli sektörler olarak belirlendi. Türk ve İtalyan firmalar arasında harika bir iş birliği var" dedi.

BAŞARININ NEDENİ ORTAK AKDENİZ KÜLTÜRÜ

Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler iyi olmasa da Türkiye ve İtalya arasındaki iyi ilişkinin devam ettiğine dikkat çeken Gianessi, "İtalyan şirketleri 1960 yılından beri Türkiye'de faaliyet gösteriyorlar. Bu başarının nedeni, ortak Akdeniz kültürü. Daha iyi anlaştığımız için daha kolay iş yapıyoruz. Ekonomilerimiz de birbirine rekabet etmiyor, birbirini tamamlıyor. Göktürk uydusunun fırlatılması konusunda İtalya ve Türkiye iş birliği yaptı. İtalya Türkiye'ye teknoloji transferi yaptı. İki ülke arasında daha pek çok alanda işbirliği yapılabilir" diye konuştu.

Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen İtalyan firmalarına yardımcı olduklarını belirten Gianessi şöyle dedi:

"İtalyan şirketleri ile hükümetin ve yerel yönetimlerin ilişkilerini yönetiyoruz. Onlara yönetmelikler ve kanunlarla ilgili rehberlik ediyoruz. Aynı zamanda Türk yatırımcıları da İtalya'ya çekmek istiyoruz. Pek çok şirkete bir araya gelmeleri konusunda da yardımcı olduk."

Toplantı açılış konuşmalarının ardından, Türk ve İtalyan şirketlerinin temsilcilerinin ikili görüşmeleriyle devam etti.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Vali Yardımcısı Memük, "İtalyan şirketlerinin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyoruz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Yardımcısı Memük, "İtalyan şirketlerinin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyoruz" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı