Vali, yardım alana ’geçici iş’ önerdi, ’sigorta resti’ gördü

Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)
21 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 21 Nisan 2009 - 10:01

Erzurum'da, Orman Bölge Müdürlüğü, yaz sezonunda fidan dikiminde çalıştırmak için yaklaşık 3 bin mevsimlik işçi alacağını duyurdu.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan (SYDV) yardım alan ve Türkiye İş Kurumu’na başvuranlar arasından istenen işsizler için düzenlenen toplantıya katılan 100 kişiden 33’ü kayıt yaptırırken, diğerleri iş şartlarını beğenmeyerek salonu terketti. Vali Sami Bulut, "Arkadaşlar bir dakika konuşalım. Hemen gitmeyin" çağrısı yaptı.

Günlüğü 25 TL

Kayıtlı işsiz sayısının yaklaşık 10 bini bulduğu Erzurum’da, Vali Sami Bulut’un talimatıyla Orman Bölge Müdürlüğü her yıl Güneydoğu’dan gelen işçiler yerine bu yıl kentte SYDV’den yardım alan ve Türkiye İş Kurumu’na başvuran işsizlere duyuru yaptı. Toplantının ilk bölümünde ağaç dikme ve iş şartları konusunda bilgiler verildi. Günlüğü 25 TL ve yaklaşık 6 ay sürecek işte sigortasız çalıştırılacaklarını duyan işsizler salonu terketmek istedi. Vali Sami Bulut, şunları söyledi: "SYDV’den yardım alan ve Türkiye İş Kurumu’na müracat eden kişiler arasında eli kazma kürek tutabilecek kişileri bu işte görevlendirmek istiyoruz. Sizler iş arıyorsunuz, Orman Bölge Müdürlüğü de çalıştıracak işçi arıyor. Bedava da çalıştırmayacağız. Sağlığınız yerindeyse gelin çalışın. Hem ağaç dikmek gibi önemli milli bir görevi yerine getirecekseniz, hem de alın terinizin, emeğinizin karşılığını alacaksınız. Belki Yeşilkart’ınızın iptal edilebileceğini düşünebilirsiniz. Kesinlikle böyle birşey söz konusu değil. Bu iş 6 ay sürecek. Fazla fidan diken fazla para kazanacak."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı