ANTALYA HABERLERİ

Vali Türker: Orman yangınlarında insan eğitimi önemli

DHA
08.04.2016 - 13:43Son Güncelleme :

Vali Türker: Orman yangınlarında insan eğitimi önemli

DHA

 

Akif ARICI/ANTALYA, (DHA) - İL Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Kararlarını imzalayan Antalya Valisi Muammer Türker, “Geçmiş yıllarda orman yangını başına düşen alan 20 hektarken alınan tedbirlerle bu rakam 4 hektara düşürüldü. Yangınların büyük bölümü insan kaynaklı düşünülürse, orman köylülerinden okullardaki çocuklara kadar verilen eğitim, orman yangınıyla mücadele konusunda büyük imkan sağlıyor" dedi.

Antalya Valisi Muammer Türker'in başkanlığını yaptığı İl Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde toplandı. Türkiye'nin Akdeniz iklim kuşağında olması sebebiyle orman yangınlarıyla çok yaygın bir sorun olarak karşılaşıldığını belirten Vali Türker, “Aynı kuşaktaki ülkelerin yıllık 550 bin hektar arazisi orman yangınlarına maruz kalmakta. Türkiye'de 12 bin hektarlık alan orman yangınları nedeniyle zarar görmekte. Her yıl ortalama 50 bin civarında irili ufaklı orman yangını çıktığı belirtiliyor. Sadece orman yangınlarının söndürülmesi için 1 milyar dolardan fazla para harcanıyor. Ormanların rehabilitasyonu yeniden ağaçlandırılması için harcanan para ulusal ekonomiler için ciddi bir yük oluşturuyor" diye konuştu.

Zarar gören alanların ağaçlandırılsa dahi aynı iklim kuşağında olması nedeniyle yeniden orman yangınlarına sahne olabileceğine dikkati çeken Vali Türker, “Geçmiş yıllarda orman yangını başına düşen alan 20 hektarken alınan tedbirlerle bu rakam 4 hektara düşürülmüştür. Yangınların büyük bölümü insan kaynaklı düşünülürse, orman köylülerinden okullardaki çocuklara kadar verilen eğitim, orman yangınıyla mücadele konusunda büyük imkan sağlıyor" diye konuştu. Vali Türker ayrıca tüm kurumların ve vatandaşların orman yangınları konusunda hassas olmalarını istedi.

Ev sahipliğini yapan Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, çalışmalar, alınan önlemler, teknik donanım ve eğitimlerle ilgili brifing verdi. Toplantının sonunda Vali Türker, 27 maddelik İl Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Kararlarını imzaladı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Vali Türker: Orman yangınlarında insan eğitimi önemli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 13 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Türker: Orman yangınlarında insan eğitimi önemli haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı