ESKİŞEHİR HABERLERİ

Vali Tuna'ya Kazak Üniversitesi'nden 'Altın Madalya'

DHA
07.04.2016 - 11:08Son Güncelleme :

Vali Tuna'ya Kazak Üniversitesi'nden 'Altın Madalya'

DHA

 

 
ESKİŞEHİR,(DHA) KAZAKİSTAN'a giden Vali Güngör Azim Tuna, Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi tarafından düzenlen 'Al-Farabi Formu'na katıldı. Vali Tuna'ya Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi'nin 'Farabi Büyük Altın Madalyası' verildi.
 
Türk medeniyetinin büyük bir aydını olarak tanımlanan Al-Farabi Formunda, Vali Güngör Azim Tuna ve Başbakanlık Medeniyetler İttifakı Eş Güdüm Komite Temsilcisi ve Başbakanlık Baş Müşaviri Prof. Dr. Bekir Karlığa da birer konuşma yaptı. Medeniyet ittifaklarını buluşturma noktasında, geçmişten gelen kültür medeniyetimizi ortaya çıkarma adına çok güzel çalışmalar yapıldığını aktaran Vali Tuna, "Türk Kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına çalışmak, bu yolda uygarlığa, dünya barışına hizmet etmek için hepimiz elimizden geleni yapmak azmindeyiz" dedi.
 
"Gözden ırak, ancak gönüllerimize çok yakın olan siz kardeşlerime Eskişehir'den ve güzel ülkem Türkiye'den muhabbet ve hasret dolu selamlar getirdim" diyen Vali Tuna, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Birbiriyle farklı zamanlarda, farklı mekanlarda aynı manayı ifade eden gönül sultanlarımız şunu gösteriyor ki biz biriz sevgili kardeşlerim. Özümüz bir, sözümüz bir, alın yazımız bir; kaderimiz, kederimiz bir. Yaradan'dan ötürü yaradılanı sevdiğimiz gönlümüz bir. Bütün insanları bir tarağın dişleri gibi eşit görmemizi söyleyen Peygamber'imiz bir. Bu güzide üniversitenin ismini taşıyan Farabi'miz bir.  Kibrin ve kinin boy vermediği ve asla yeşermediği Türk dünyasına; ebedi saadete götüren mutluluğun sırlarını söyleyen Farabi, eşrefi mahlukat olan insanda evvela ruhi ve ahlaki arınmanın önemine dikkat çekmiş, bir medeniyet düşünürü olarak bizlere zengin bir kültür mirası bırakmıştır. Aynı köklere sahip olduğumuz siz kardeşlerimizle aynı geleceğe koşmamızdan daha tabi ne olabilir. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi şöyle demektedir: 'Bizler, geniş bir coğrafyaya yayılmış tek bir milletin ayrı ayrı devletleriyiz. Bu nedenle, Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerimizin geliştirilmesi, Türk dış politikasının stratejik önceliklerinden birini teşkil etmektedir. Kardeş ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin siyasi, kültürel ve ekonomik boyutu kadar toplumsal boyutu da önemlidir. Halklarımız arasındaki kaynaşmayı güçlendirmek amacıyla düzenlenen büyük kitlelere hitap edebilecek etkinlikler, işte bu nedenle çok önemlidir."
 
Türk heyetini Kazakistan'da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu aktaran Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Galımkayır Mutanov ise, "Üniversitemiz, yılda bir kere olmak üzere büyük düşünür ve filozof Farabi'nin eserlerini tanıtma ve popülize etme maksadıyla 'Farabi okumaları' formunu düzenlemektedir. Bu seneki formda Türk heyetini de aramızda görmekten çok mutlu olduk" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Rektörü Prof. Dr. Galımkayır Mutanov,  Türk Dünyası Kültürünün tanıtılmasına büyük çaba gösteren Vali Güngör Azim Tuna'ya Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi'nin 'Farabi Büyük Altın Madalyasını' takdim etti. Aldığı ödülden çok etkilendiğini dilem getiren Vali Tuna, "Takdir ettiğiniz bu ödülü almaktan büyük bir onur duymaktayım. Bu gün ve aldığım bu ödül, birbirimizle olan kopmaz bağlarımızın ve ortak geleceğimizin bir nişanesi olarak gönül defterimize işlenmiştir" dedi.
 
-
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Vali Tuna'ya Kazak Üniversitesi'nden 'Altın Madalya' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Tuna'ya Kazak Üniversitesi'nden 'Altın Madalya' haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2018, Salı
 • İmsak
  06:39
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı