Ege Haberleri

EGE

  Vali Toprak'tan İTO'ya EXPO teşekkürü

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  29 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 27 Haziran 2013 - 10:15

  İZMİR Ticaret Odası Haziran ayı olağan meclis toplantısına konuk olan İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına yaptığı katkılar sebebiyle İTO'ya teşekkür etti.

  İTO Haziran ayı meclis toplantısına konuk İzmir Valisi Mustafa Toprak konuk oldu. Gezi Parkı protestolarında İzmir'de hiç bir yaşam yitirilmediğini söyleyen Vali Toprak, ilk iki günlük yaşanan olaylardan sonra bir daha şiddet olaylarına rastlamadıklarını söyledi. Toprak, İzmirlilerin halkı ilerleyen günlerde sağduyulu davrandığını ve aklı selimin galip geldiğini belirtti.

  EXPO 2020 organizasyonunun kente kazandırılması gerektiğini belirten Toprak, “EXPO 2020 son sunumunda Ekrem Bey nefer gibi koşturmaya devam etti. BİE delegeleriyle Ekrem Bey'in yakından görüştüğünü gördüm. İzmir'e sık sık heyetler geliyor ve çok memnun ayrılıyor. Ekrem Bey'in nezdinde hepinize teşekkür ediyorum. EXPO 2020 kentimiz olacaktır. Diğer aday ülkelerinin temaların ve uğraşına baktığımızda kentimizin çalışmalarından temasıyla EXPO'yu alacağını düşünüyorum” dedi.

  GEZİ PARKINI EYLEMLERİNİ YORUMLADI

  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Gezi Parkı olayları sonrası tüm dünyanın Türkiye'yi konuştuğunu söyledi. Gençlerin çevre duyarlılığının bazı kesimler tarafından başka noktalara taşındığını ve eylemlerin şiddet görüntüleriyle gölgelendiğini belirten Demirtaş, kendisinin 68 kuşağı olarak eylemlerde yer aldığını ama hiç bir zaman yasadışı ve şiddet yanlısı davranmadığını söyledi.

  “BANKALARDAN BİR AY ERTELE TALEP ETTİ”

  Protestoların ilk günlerinde İzmir'de hiç istenmeyen görüntülerin yaşandığını söyleyen Demirtaş, Alsancak başta olmaz üzere tüm bölgelerde zarar gören üyeleri tespit ettiklerini söyledi. 51 üye işyerinin vitrin ve reklam tabelalarının kırıldığını söyleyen Demirtaş, hırsızlık ve yağma gibi olaylarının yaşanmasını ise sevindirici olduğunu belirtti. Gezi Parkı protestoları ve Amerika yaşanan ekonomik durgunluk sonrası vatandaşların zaruri harcamaların kesildiğini belirten Demirtaş, “Özellikle perakende, giyim yiyecek, inşaat gibi sektörlerde cirolar çok düştü. Bu durgunluk sektöre dalga dalga yayıldı. Piyasada şuan büyük bir durgunluk var. Vadesi gelen borçların çeklerin ödenmediğine dair yoğun şikayetler geliyor. Haziran ayı sonunda yani 4 gün sonra işletmeler kullandıkları 3 aylak rotatif kredilerin dönem faizlerini ödeyecek. Pek çok üyemiz bu noktada büyük zorluk yaşayacak. Bu nedenle bankaların dönem faizlerinin ödenmesinde bir ay ertele yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

  “CENOVA'YA GİDECEĞİM”

  Yaşanan protestolar sebebiyle kruvaziyer seferlerinden 3 tanesini iptal edildiğini söyleyen Demirtaş, bunun üzerine hareket geçtiklerini İzmir ve Türkiye arasında sefer yapan 51 şirketin yöneticisine mektup gönderildiğini söyledi. 2014 yılının turizm için önemli olduğunu söyleyen Demirtaş, “İzmir'e gelen yolcuların yarısını getiren Costa Firması'nda hala bir tedirginlik olduğunu görüyorum. Bu nedenle 2014 programlarının etkilenmemesi için Costa Ceo' su ile görüşmek için İtalya'nın Cenova kentine gideceğim” dedi.

  “KONGRE TURİZMİ DE CANLANDIRILMALIDIR”

  Ocak ve Mayıs döneminde kente gelen yabancı turist sayısının 339 bin 566 olduğunu söyleyen Demirtaş, “Geçen yıla kıyasla yabancı turist sayısında yüzde 7'lik artış yaşandı. Bu noktada kurvaziyer turizminin önemi büyüktür. Tabi kurvaziyer turizminin yanı sıra kentimizin fuar kongre turizmindeki payını da artırılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

  “235 TURİZM ACENTESİ İZMİR'E GELİYOR”

  Gezi Parkı protestoları sonrası 2014 turizminin herkesi düşündürdüğünü söyleyen Demirtaş, bu konuda çalışmalar yaparak endişelerin gidermek istediklerini söyledi. Dünya'da kongre düzenleyen acenteleri kente çağırdıklarını söyleyen Demirtaş, “İsviçreli 235 turizm acentesi İzmir'e geliyor. Kentimizi gezdirip anlatacağız. Bu tarz çalışmalara daha çok kaynak ayırmamız gerekiyor” dedi.

  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş ve İTO Meclis Başkanı Rebi Akdurak, Vali Toprak'a ünlü besteci Johannes Brahams adına üretilmiş dolmakalem hediye etti. Demirtaş, “İzmir'i orkestra şefi gibi yönetirken bu kalem ile güzel kararlara imza atmanızı diliyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı