Ege Haberleri

EGE

  Vali Toprak, "İzmir'e mal edilmemeli"

  Hürriyet Haber
  24 Temmuz 2015 - 01:37Son Güncelleme : 23 Temmuz 2015 - 10:41

  İzmir’in Basmane semtinde mendil satan Suriyeli çocuğu dövdüğü ileri sürülen ve iddiaları reddeden Adnan Pekiyi’nin işlettiği lokantada çalışan Serdar Evgi (38), olay günü yaşananları anlattı.

  Kendisinin de 3 çocuğunun olduğunu kaydeden Evgi, "Bizim o çocuklarla bir ilgimiz yoktu, bir yetişkin gibi iki çocuk kavga ediyordu, onları ayırmak isterken buradaki Suriyeli bir grup genç bizim çocukları dövdüğümüzü zannetti. Onlarla kısa bir tartışmamız oldu ama kesinlikle kavga olmadı. Mendil satan çocuk tabure fırlattı. Basmane’deki işyerleri Suriyeliler geldikten sonra iş yapmaya başladı. Buraya kim gelse yardım ediyoruz. Ekmek yediğimiz insanları dövmemiz söz konusu olabilir mi? O çocuk da buraya sürekli gelirdi ve Ramazan boyunca da kendisine yemek verdik. Çocuğa el kalkmaz. İddialar gerçek dışı" diye konuştu.

  Vali Toprak, İzmire mal edilmemeli

  VALİ: İZMİR’E MALEDİLMEMELİ

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, Basmane Meydanı’nda Suriyeli bir çocuğun bir lokantacı tarafından dövülmesi görüntülerinin tüm İzmir’e mal edilmemesi gerektiğini söyledi.

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, basın mensuplarının sorusu üzerine Basmane Meydanı’nda lokantadan uzaklaştırılmak istenen uzaklaşmayınca dövülen Suriyeli çocuğun ailesine destek verileceğini söyledi. Toprak, İzmir’de 65 bin kayıtlı Suriyeli olduğunu belirterek, bu tür görüntülerin İzmir’e mal edilmesinin doğru olmadığını söyledi. Vali Toprak, şöyle konuştu:

  "Suriye’den gelen bir ailenin çocuğunu bir işletmeci tarafından darp edildiği şeklindeki bilgi üzerine arkadaşlarımız öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’müze çocuğun bakımı ve ailenin desteklenmesi konusunda talimat verdim. Bu durum, görüntülere de yansıyan, hepimizin içini burkan, bayramı, yardımlaşmayı, dayanışmayı olumsuzlukları ortadan kaldıracak, bayramın özel günlerini gölgeleyecek bir yaklaşım olmuştur. Fiili olarak bu işe kalkışan işletmecinin de büyük bir üzüntü içinde olduğunu ayrıca biliyoruz ama üzüntü duymak yetmiyor. Bu gibi yanlış fiillere karışmamak lazım. Bu çocuğumuzun korunması en temel amacımız ve bakışımız. Diğer taraftan Türkiye’nin yurt dışından oradaki karışıklık nedeniyle ülkemize gelen ve 2 milyona yakın olduğu ifade edilen misafirlerin her birine devletimizin yaptığı yardımı göz önünden kaldıracak bir davranış asla kabul edilmesi mümkün değil. Bu tür konuları dikkatle izlememiz ve gereği yapmamız gerekiyor. Bireysel bir yanlışın genel bir görüntü gibi ortaya çıkmasını ben il valisi olarak kabul etmiyorum ve hiçbir İzmirli’nin de kabul edeceğini sanmıyorum. Bu durum, İzmir’e, topluma mal edilemez, kişisel bir yaklaşım yanlış ve kabul edilemez. İzmir’de 65 bin civarında Suriye’den gelen kardeşimiz kayıt altına alınmış durumda. Biz tamamının kayıt altına alındığını ve tanıma belgesi verildiğini ifade etmek istiyoruz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı