Ege Haberleri

  Vali Opel için devrede

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksel, Türkiye Genel Müdürü Spranger’den kapatma kararının gözden geçirilmesini istedi, destek sözü verdi.

  İZMİR Valisi Alaaddin Yüksel, Opel'in nisan ayında Torbalı fabrikasını kapatma kararının çok önemli olduğunu belirterek, ‘‘Ancak yapılan açıklamalar tatmin edici değil. İzmirli net bir açıklama bekliyor’’ dedi.

  GEÇTİĞİMİZ gün Opel'in Türkiye Genel Müdürü Erhard Spranger'le görüştüğünü belirten Yüksel, ‘‘Kendisinden kararla ilgili beni ve İzmirlileri tatmin edecek gerekçeleri anlatmasını istedim. Bir saat kadar dinledim. Ancak basın açıklamasına benzer konuştu. Tatmin olmadım’’ dedi. Yetkililerden kararın bir kez daha gözden geçirilmesini istediğini belirten Vali Yüksel, ‘‘Mesele istihdam değil. Çıkarılacak işçileri aç bırakmayız. Opel bunu düşünmesin. Ancak firmanın büyük yatırımla Türkiye'ye gelip İzmir'e konuşlanmasını ve durup dururken kapatma kararı alması anlayamadık. Yüreğimize oturdu’’ diye konuştu. Yüksel, ‘‘Yetkililere alınan kararda mahalli etken olması halinde taleplerini ilgili bakanlıklar ve başbakanlıklara iletip çözeceğimi de bildirdim. Kararı tekrar değerlendirip, Ocak'ın ilk haftası benimle görüşmeye gelecekler. Olumlu sonuç bekliyoruz’’ dedi.

  VALİ Yüksel Opel'in en karlı satış alanlarından birinin Türkiye olduğunu da hatırlattı, ‘‘Geçtiğimiz yıl hedefinden daha fazla satış yaptı. Buna karşın böyle bir karar çıkıyor. Opel'e gündelik karar yakışmıyor. Ticaret riskini herkes paylaşıyor. İzmirliler konuyu yakından takip ediyor. Kabuledilebilir bir hadise değil. Alman Ford firması Dünya'da küçülüp Türkiye'de büyürken, Opel küçülüyor. Opel'in kapatılmasını asla kabul etmeyiz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı