Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vali Okudan'dan 20 bin aileye mektup

  A.A.
  01 Ağustos 2009 - 09:55Son Güncelleme : 01 Ağustos 2009 - 09:55

  Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, okul öncesi eğitim konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve özellikle kız çocuklarının okullaşmasını sağlamak amacıyla 20 bin aileye mektup gönderdi.

  Kentteki görevine geçen ay başlayan Vali Nuri Okutan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden ilk ve orta öğretimde 400 binin üzerinde öğrenciye sahip Şanlıurfa'da eğitim konusundaki potansiyelin yanı sıra okula devam edemeyen öğrenci sayısı ve dersliklik ihtiyaçları konusunda bilgi aldı.

  Ayrıca ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve okul müdürleriyle toplantılar yapan Okutan, özellikle hayırseverlerin desteğiyle derslik eksiğinin giderilmesi konusunda çaba gösterilmesi talimatını verdi.

  Türkiye'de çocuk nüfusunun en yüksek olduğu kentlerden biri olan Şanlıurfa'da kısa sürede il genelindeki ilköğretim okullarının tamamına yakınında ana sınıfları oluşturulması talimatını veren Okutan, eğitim konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla da girişimler başlattı.

  Bu kapsamda okul idarecilerinden okul çağında olup da çocuklarını okula göndermek istemeyen veya çeşitli nedenlerle çocuklarını okuldan alan ailelerin belirlenmesi istendi. Yapılan çalışmanın ardından ailelerin adresleri tespit edilerek, Valiliğe bildirildi.

  KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASI

  Vali Nuri Okutan, kaleme aldığı mektupta, okul öncesi eğitimin önemi ve kız çocuklarının okullaştırılması gibi konularda ailelere çağrıda bulundu.
  “Çocuklarımızın eğitimi işimizden, aşımızdan önce gelmelidir” diyen Okutan mektubunda, ailelerden il genelinde başlattıkları “eğitim seferberliği”ne destek olunmasını istedi.

  Bütün okulların kayıt yaptıracak öğrenciler için ana sınıfları hazırladığına değinen Okutan, 4-6 yaş arası çocukların ana okullarına başlamasının eğitim yaşamlarına olumlu yansıyacağını belirtti.

  Ailelere gönderdiği mektupta, yetişkinler için faaliyet gösteren okuma yazma kursları hakkında da bilgi veren Okutan, ekonomik sıkıntılar nedeniyle çocuğunu okula gönderemeyen ailelere yardım edileceği sözünü verdi.

  Vali Nuri Okutan, çocuğunu okula göndermemek de ısrar eden veliler hakkında kanunun verdiği yetkiyi kullanarak cezai işlem uygulanacağını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı