KIRIKKALE HABERLERİ

Vali Kolat'tan sığınmacı ailelere ziyaret

DHA
27.03.2016 - 12:10Son Güncelleme :
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Valisi Ali Kolat, eşi İlksen Kolat ile birlikte kentin Kaletepe ve Çalılıöz Mahallesinde oturan Iraklı ve Afganistan uyruklu mülteci aileleri ziyaret etti. Ziyarette, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zühtü Bozdemir, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Adnan Karaca ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nden yetkililer hazır bulundu.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zühtü Bozdemir, Kalkınma Bakanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansı'nın desteği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde yapılan 'Sığınmacıların Sosyal ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu Projesi'ni hayata geçirdiklerini belirtti. Bozdemir, bu kapsamında, çasığınmacıların Kırıkkale halkı ile iletişiminin kuvvetlenmesi, kültürel kaynaşmanın sağlanması amacıyla oluşturulan 'Yarım Tencere Kampanyası' başlatıldığını söyledi.
Kırıkkale Valisi Ali Kolat ise sığınmacılara ülke olarak yardım edilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Kolat yaptığı konuşmada, "İlimizde bulunan sığınmacıların ekonomik ve sağlık yönünden ciddi problemleri var. Bu sorunlarla ilgili neler yapılabileceği konusunda bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon gerekli çalışmaları yürütüyor. Sığınmacıların Türkçe eğitim alabilmeleri açısından gerekli çalışmaları yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın da yaptığı çalışmayla bu çocuklar mevcut okullara devam ederek hem Türkçe öğrenecekler, hem de normal eğitimlerini sürdürecekler. Okullarımıza devam edenler var. Ama yine de yeterli değil. Bu çocuklar okullara tutunamıyorlar. Türkçe öğrenmekte zorluk çekiyorlar. Onun için bu konu ülkemizin önemli bir sorunu. Bu sorunun çözülmesi için illerimiz bazı çalışmalar yapıyorlar. Biz de Kırıkkale olarak Sığınmacılara elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Suriyeli sığınmacıların çalışmalarıyla ilgili kısmen kolaylıklar getirildi. Diğer mültecilerle ilgili benzer bir mevzuat düzenlenmesinin de yapılması gerekir. Sığınmacılar başka ülkeye gidinceye kadar aradan yıllar geçiyor. Çocukların eğitim alması ve geçimlerinin sağlanması gerekiyor. Bunlara çalışma ortamı belli oranda sağlanırsa yararlı olur kanaatindeyim. Bizler de İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla elimizden geldiği kadarıyla bu ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah elimizden geldiğince faydalı olmaya çalışırız" dedi.
Daha sonra, Vali Kolat ve eşi İlksen Kolat, Iraklı ve Afganistan Uyruklu mülteci ailelerle yakından ilgilenip, buradaki çocuklara çeşitli hediyeler verdiler.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Vali Kolat'tan sığınmacı ailelere ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 12 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Kolat'tan sığınmacı ailelere ziyaret haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı