Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vali Güler: Provokasyon var

  İstanbul
  08 Mart 2005 - 13:53Son Güncelleme : 08 Mart 2005 - 13:53

  İstanbul Valisi Muammer Güler, ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' nedeniyle önceki gün Beyazıt Meydanı'nda gerçekleştirilen izinsiz gösteride polisin güç kullanımına ilişkin idari soruşturma başlatıldığını belirterek, ''Eğer orantısız güç kullanımı varsa, onunla ilgili kanunun gereği yapılacaktır'' dedi. Güler, olayda provokasyon olduğunu bildirdi.

  Güler, “Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle Valilik'te düzenlenen etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
    
  “Gösteride polisin orantısız güç kullandığına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine” Güler, şunları kaydetti:
    
  “Basında yer alan eleştirileri okuduk. Bu konuyla ilgili idari bir soruşturma da başlatılmıştır. Eğer orantısız güç kullanımı varsa, onunla ilgili kanunun gereği yapılacaktır.
    
  Olayın bir başka yönünü de kamuoyunun bilmesini istiyorum. Çünkü kamuoyunda sadece olayla ilgili orantısız güç kullanımına ilişkin görüntüler yer aldı. Olayın gerisindeki gerçeklerin de kamuoyunun bilmesini istiyorum. İstanbul'da 2004 yılı içerisinde 1836 açık, kapalı yer toplantısı ve basın açıklaması yapılmıştır. Bunların 1788'ine hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Sadece kanunsuz olan 48 gösteriye müdahalede bulunulmuştur. Bu da yüzde 97'lik bir oranı ifade etmektedir. Yani sadece yüzde 3'lük olaya polis müdahale etmiştir. Özgürlüklerin en iyi şekilde kullanılmasında polisin aldığı tedbirlerle de yardımcı olunmuştur.”
    
  TEBLİGAT YAPILDI

  Güler, 6 Mart Pazar günü Beyazıt ve Saraçhane'de gerçekleştirilmek istenen toplantı ve yürüyüş için, göstericilere bu alanlarda gösteri yürüyüşü yapılamayacağı konusunda kanuni tebligat yapıldığını bildirdi.
    
  Göstericilere aynı gün için Kadıköy Meydanı, Kazlıçeşme ve Çağlayan'ı önerdiklerini vurgulayan Güler, hak ve özgürlükleri en iyi şekilde kullandırtmaktan yana olduklarını belirtti.
    
  “KANUNİ ZORUNLULUKTUR”
    
  Muammer Güler, şöyle devam etti:
    
  “O gün kanunsuz olduğu kendilerine tebliğ edilmesine ve Saraçhane'de basın açıklaması yapmalarına izin verilmesine rağmen anayolu işgal ederek Beyazıt'a kadar yürünmesi için özellikle ısrar edilmiştir. Kendilerine 25 dakika boyunca ihtarda bulunulmuş ve yolun kapatılması ve gösterinin de kanunsuz hale dönüşmesi nedeniyle dağıtılması sağlanmıştır. Bu kanuni bir zorunluluktur.

  Aynı şekilde Beyazıt Meydanı'nda da basın açıklaması yapılmasına izin verilmiş. Ancak topluluğun gösteri yürüyüşü için anayolu işgal etmesiyle yeniden müdahalede bulunulmuştur.
    
  "PROVOKASYON VARDIR"

  Bu bizim kanuni zorunluluğumuzdur. Herkes kendi bildiği gibi toplantı ve gösteri yürüyüşü yeri tayin edemez. Bu, yasalarla öngörülmüş bir tespittir. Böyle bir tespit vardır. Ancak ben özellikle belirtiyorum; burada bir provokasyon vardır. Bu olaylarda bir polis aracı tahrip edilmiştir. Bir polis motosikleti tahrip edilmiştir. 6 polis memuru yaralanmıştır, taşlarla saldırılmıştır. Bunun da bir provokasyon olduğunu açıkça belirtmek istiyorum.
    
  Gözaltına alınan kişilerin 17'sinin daha önce çeşitli terör örgütleriyle ilgili suçlardan dolayı kayıtlarının bulunduğu, 6 kişinin çeşitli suçlardan, 1 kişinin de terör örgütlerine yardım ve yataklık suçlarından arandığı tespit edilmiştir. Burada güvenlik güçlerinin zor kullanmaya adeta teşvik edildiği, tahrik edildiği belirlenmiştir.

  POLİSİN ORANTILI GÜÇ KULLANIMI İÇİN EĞİTİM

  Buna rağmen polisin zor kullanırken, orantılı güç kullanma konusundaki hassasiyetinin devam etmesi için her türlü uyarı ve eğitim çalışması devam ettirilecektir. Varsa bu konuda kanuni bir eksiklik, gereği yerine getirilecektir. Ancak polise de bu konuda anlayışlı davranılması, hak ve özgürlüklerin dilendiği gibi kötüyü kullanılmak amacıyla yerine getirilmemesini istiyorum.

  Hak ve özgürlükler, kanuni çerçeve içerisinde, Anayasa'nın belirttiği çerçevede yerine getirilebilir. Bu hakların kötüye kullanılması, böylesine sakıncalı durumlar ortaya çıkartabilir.”
    
  KUVVET KULLANIMININ ÖLÇÜSÜ
    
  Vali Güler, bir gazetecinin “polisin uzun süredir güç kullanmadığı, ancak o gün yaşanan manzaraların da hiç iç açıcı olmadığını” söylemesi üzerine, polisin dağıtma yetkisinin kanunda bulunduğunu hatırlattı.
    
  Polise bir mukavemet söz konusuysa polisin cop kullanma yetkisinin olduğunu dile getiren Güler, “Ancak bunun orantısını iyi hesap etmek lazım. Polise taşlarla, sopalarla saldırılması, ikazlara uyulmaması konusunda amirler ve polis, gerekli kuvvet kullanımını kendileri takdir edecekler. Elbette bunun ölçülü olması lazım” diye konuştu.
    
  AB UYUM SÜRECİ

  Muammer Güler, AB'ye uyum sürecinde bunun bir ölçü içerisinde yapılması, hakkı kullananların da o sınırlara riayet etmesi ve polisin de bu sınırlar içerisinde kalması gerektiğini bildirdi.
    
  Geçen yıl polisin müdahale ettiği gösteri oranının yüzde 3 olduğunu yineleyen İstanbul Valisi Güler, “Bu da çok düşük bir orandır. Biz bu konuda elimizden gelen hassasiyeti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı