ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Vali Demirtaş. Adana'yı ayakkabı imalatında dünya markası yapmak istiyoruz

DHA
20.12.2017 - 15:14Son Güncelleme :
DHA

 

ADANA ,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, Adana'yı ayakkabı imalatında ve satışında önce Türkiye, sonra dünya markası yapmak istediklerini söyledi.
Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında Adana Ticaret Odası'nda Toplantı Salonunda 'Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi'nin kurulmasına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ayhan Kaliç, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile ayakkabı üreticileri katıldığı toplantıda Vali Demirtaş, bir değerlendirme yaptı.  Demirtaş, Adana'da ayakkabı imalatı ile ilgili olarak bir durum tespiti yapmakta yarar gördüğünü belirterek, "En başta imalathanelerin şehir merkezinde bulunması, kent kültürü ve modern şehircilik planlamalarıyla örtüşmemektedir. Modern şehirlerde sanayi kuruluşları ve atölyeler şehrin dışında yer alır. Şehir merkezleri insanların rahat nefes aldıkları mekânlarla donatılır. Ancak şehrimiz bunun tam tersi bir manzara ile karşı karşıyadır" dedi. Adana'daki ayakkabı imalatçılarının plansız ve denetimsiz bir şekilde yapılaşmış olduğuna işaret eden Vali Demirtaş, şunları söyledi:
"Özellikle şehir merkezinde Büyüksaat ve civarındaki sokaklara sıkışıp kalmış vaziyettedir. Bu bölgedeki ayakkabı imalatçılarımız, dağınık bir yapıda, hijyenden uzak, çağdaş ticaret anlayışı ile bağdaşmayan dükkân ve atölyelerde üretimlerini gerçekleştirmektedirler. Bu sağlıksız ve plansız koşullar hem çalışanlar hem de bulundukları muhit açısından büyük risk oluşturmaktadır. Ayakkabı imalatında kullanılan hammaddelerin yanıcı özellikleri de düşünüldüğünde, olası bir yangında itfaiyenin olaya müdahalesi güçleşecek ve önü alınmaz can ve mal kayıpları kaçınılmaz olacaktır. Şehir merkezinde dağınık bir yapıda faaliyetlerini sürdüren Adanalı ayakkabı imalatçılarını sağlıklı, hijyenik, ferah Adana Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesinde bir araya getiriyoruz. Bu amaçla Adanalı ayakkabıcılarımız çarpık sanayinin önlenmesi ve sanayi yapılaşmasının disipline edilmesi için 13.10.2016 tarihinde Adana Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurmuşlardır. Bu yapı kooperatifine Valiliğimizce Sarıçam İlçesi Dağcı Mahallesinde 261 dönümlük arazi tahsis olunmuştur. Adana Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi, TOKİ kanalıyla inşa kararı almış ve protokol aşamasına gelinmiştir. Yürütülen bu çalışmaya karşın, Büyüksaat ve civarındaki bazı imalatçılarımızın mevcut pozisyonlarını kaybetmemek için sanayi sitesine karşı çıktıkları ile ilgili duyumlar almaktayız. Bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın imalat sektörü ile ilgili yasasının amir hükümleri gereğince yerine getirmekle mükellef olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. Yasa, şehir merkezlerinde imalata matuf atölyelerin şehir dışında, uygun koşulları sağlanmış yerlere kurulmasını bizlere emretmektedir. Bu sebeple alınan bu karardan geri dönmemize imkân olmadığının bilinmesini isterim. Adana'yı ayakkabı imalatında ve satışında önce Türkiye, sonra dünya markası yapmak, eminim ki sadece bizim değil, sizlerin de temel düşüncesidir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Vali Demirtaş. Adana'yı ayakkabı imalatında dünya markası yapmak istiyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:22
 • Guneş
  05:49
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:26
 • Yatsı
  20:47
Sayfa Başı