OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Vali Coşkun: Engellilerin asıl beklentileri, toplumsal duyarlılık

DHA
01.12.2017 - 12:36Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Valisi Ömer Faruk Coşkun, engelli vatandaşların asıl beklentilerinin, toplumsal duyarlılık olduğunu söyledi. Vali Coşkun, engelli vatandaşların topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla; Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık'ı Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edildiğini kaydetti.
Engelliliğin, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla her insanı yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyan toplumsal bir husus olduğunu vurgulayan Vali Coşkun, "Toplumların huzuru ve mutluluğu, tüm bireylerin doğuştan sahip oldukları haklarını kullanabilmeleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleriyle mümkündür. Bir ülkenin huzuru, onu oluşturan tüm bireylerin mutluluğuyla sağlanır. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek, güçlendirecektir. Toplumun ayrılmaz birer parçası olan engelli kardeşlerimize özellikle eğitim ve ekonomik anlamda daha çok destek verilmesi kalkınmamızı çok daha hızlandıracaktır. İyi eğitilmiş, yetenekleri geliştirilmiş, girişimcilik yönü desteklenmiş, istihdam edilerek ekonomi çarklarının içine kazandırılan engelli kardeşlerimiz, aydın ve müreffeh yarınlarımız için önemli birer aktör olacaklardır" dedi.
Engelli vatandaşların asıl beklentilerinin, toplumsal duyarlılık olduğunu kaydeden Coşkun, şöyle devam etti: "Çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak ilk adım olacaktır. Bugün gelinen noktada ülkemiz genelinde olduğu gibi Osmaniye’mizde de engelli vatandaşlarımızla ilgili eğitim, sağlık, istihdam gibi birçok hizmet alanında çalışmalar yapılmıştır. Bu yönde toplumun tüm kesimleriyle temas, irtibat ve işbirliği halinde çalışıp engelli vatandaşlarımızın herhangi bir eksiklik ve zayıflık hissine kapılmalarına müsaade etmeden, sorunlarını çözme ve taleplerini cevapsız bırakmama gayreti içerisindeyiz.  İş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan engelli vatandaşlarımızın daima yanlarında ve desteğinde olduğumuzu belirterek Dünya Engelliler Günü'nde, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok gayret göstermesini temenni ediyorum."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Vali Coşkun: Engellilerin asıl beklentileri, toplumsal duyarlılık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2018, Pazar
 • İmsak
  05:15
 • Guneş
  06:34
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  18:08
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı