MUĞLA HABERLERİ

Vali Çiçek: “Bisiklet Binin”

IHA
01.10.2015 - 17:00Son Güncelleme :

MUĞLA'NIN MENTEŞE VE ULA İLÇELERİNDEKİ ORTAOKULLARA 40 ADET BİSİKLET DAĞITILDI.

IHA

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan ‘Okullarda Fiziksel Aktivitenin Arttırılması Projesi’ kapsamında Menteşe Şahidi Ortaokulunda öğrencilere bisiklet dağıtım töreni düzenlendi. Törende 40 bisiklet değişik okullara dağıtımı gerçekleşti.
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Muğla’da bugüne kadar 430 bisiklet dağıtımı yapılırken, yol sonuna kadar 840 adet bisikletin daha okullara dağıtımı yapılacağı açıklandı. Törende konuşan Muğla Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, gelişen teknoloji nedeniyle ulaşımda fiziksel aktivitenin azaldığını dikkat çekerek, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2011’de yapılan ‘Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması’na göre Türkiye’de kadınların yüzde 87’si erkeklerin yüzde 77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığını tespit etmiştir. Bu istatiki veriler ışığında ve koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı’ Başbakanlık genelgesi olarak yayımlandı. Bu çerçevede daha sağlıklı bir hayat ve çevre için bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Muğla Milli Eğitim müdürlüğü arasında ‘Okullarda Fiziksel Aktivitenin Arttırılması Protokolü’ imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Mayıs ayında 300 adet bisiklet Muğla’daki okullara, 90 bisiklet de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne dağıtıldı” dedi.
Vali Amir Çiçek ise, bisiklet kullanımının arttırılması için öncelikle araç kullanımının azaltılmasından geçtiğini belirtti. Vali Çiçek, “İlk etap bisiklet dağıtımını 25 Mayıs tarihinde gerçekleştirdik. Bugün ikinci etap bisiklet dağıtımı yapıyoruz. Çeşitli okullarımıza 40 adet bisiklet ve kask dağıtacağız. Yılsonuna kadar 840 adet bisiklet okullarımıza dağıtımı gerçekleşecek. Obezite ile en etkili mücadele bisiklet binerek olur. Sokaklarda, caddelerde lütfen araç ile değil bisiklet ile hareket edin. Eğer araç kullanımını azaltabilir isek, bisiklet kullanımını da arttırmış oluruz. Özellikle buradan anneler ve babalara sesleniyorum. Çocuklarınızı okula araç ile değil, bisikleti ile gelmesini sağlayın” dedi.
Proje kapsamında Menteşe ve Ula ilçesinde Şahidi, Gaüzeller, Bayır, Yerkesik, Akçaova, Gökçe, Karabörtlen ortaokullarından gelen öğrencilere 40 adet bisiklet ve kask dağıtımı Vali Amir Çiçek tarafından gerçekleşti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Vali Çiçek: “Bisiklet Binin” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Çiçek: “Bisiklet Binin” haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:28
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı