ERZURUM HABERLERİ

Vali Altıparmak’dan Huzur İstiyorum Diyenlere Mesaj

IHA
20.09.2015 - 14:15Son Güncelleme :

VALİ MESAJ

IHA

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, terörle mücadelede yeni dönem olan terör örgütü yöneticileri veya üyelerine yönelik ihbarcılara verilecek para ödülü uygulamasına destek vererek, terörden yakınan vatandaşların uygulamaya destek vermesi gerektiği mesajını verdi.
Terörle mücadelede, ABD ve birçok ülkenin kullandığı para ödülü sisteminin Türkiye’de de uygulanmaya başlanmasıyla ilgili suçun aydınlatılmasına, terör örgütü yöneticileri ve üyelerinin yakalanması, faillerin yakalanmasına yardımcı olmak maksadıyla ihbarda bulunan vatandaşların ödüllendirilmesi haberini, “Etrafımda silahlı .... değil, huzur istiyorum diyenlere” başlığıyla twitter hesabından paylaşan Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, vatandaşlara mesaj verdi. Vali Altıparmak’ın konuyla ilgili paylaştığı haberde uygulamanın detayları şu şekilde anlatıldı:
4 MİLYON LİRAYA KADAR ÖDÜL
Yakalanan, etkisiz hale getirilen kişi veya engellenen suçun niteliğine göre teşvik miktarı 4 milyon liraya kadar çıkarılırken, mühimmat, el yapımı patlayıcı, eylem hazırlığı, alan sorumlularına yönelik ihbarlarda 200 bin lira, elebaşı kadrosu, bölge sorumluları ve sözde merkez komite üyeleri için ise ödül 4 milyon liraya kadar çıkabilecek.
Büyük miktarda el yapımı patlayıcı hakkındaki ve lojistik unsurlara darbe vurmayı sağlayan bilgilere ise komisyon kararıyla verilen teşviklerin artması söz konusu olacak.
Komisyon, teşvik ödüllerinde bir mağduriyet ve gecikme yaşanmaması için verilen bilginin doğruluğunun tespitiyle en geç 10 gün için ödüle karar verecek ve paranın ödemesi yapılacak. Komisyon ve teşvikler, devletin terör örgütü olarak nitelendirdiği tüm yapılar için geçerli olacak, bu kapsamda PKK, DAEŞ, DHKP-C, TKPML ve benzeri tüm örgütler ve elebaşları listede yer alacak.
Yönetmelik, ilk defa doğrudan elebaşı kadrosunu hedefliyor ve daha önce kırmızı bülten çıkartılan kadro hakkında kapsamlı bir hazırlık göstergesi olarak görülüyor.
Terör örgütlerinin, eylemlerinin beyin takımının ve yönlendiricilerinin hedef alındığı yönetmelikle, 1970’lerin sonundan bu yana, elebaşı kadrosunda olanların en az 30 yıldır binlerce kişiyi teröre sürüklediği, binlerce insanın hayatına girdiği düşünülerek, öncelikle bu kişilerin yakalanması hedefleniyor.
YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARINA DA ÖDÜL
Türkiye vatandaşı olmayanlar da yönetmeliğin sağladığı imkanlardan yararlanabilecek. Irak veya Suriye vatandaşı, terör örgütlerinin elebaşı kadroları hakkında bilgi verdiği zaman teşvik ödülünü alabilecek, korucular da yönetmelikten faydalanacak.
Yönetmelikle örgüt içi infaz geleneğinin en güçlü olduğu PKK’da infazların artabileceği, korku ve panik duygusunun hakim olacağı değerlendirilirken, kandırılan, zorla götürülen gençlerden ziyade elebaşı kadrosu hedefleniyor.
BEŞ RENK, BEŞ ÖDÜL
Terör listesinde aranan kişiler 5 renk ile kategorize edilirken, her elebaşı grubu için ayrı renkler belirlendi. Kademeli olarak belirlenen listede isimler kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve siyah şeklinde sıralandı. Her gruptaki isimlere ise rengine göre "Kırmızı-1, kırmızı-2, mavi-1, mavi-2" gibi isimler verildi. Her bir isim için yapılan çalışmayla katıldığı veya talimatını verdiği terör eylemleri, yol açtığı can kayıpları belirleniyor, fotoğrafları, örgütlere katılım yılları ve faaliyetleri gibi detaylı biyografileri hazırlanıyor.
İlk etapta kırmızı ve mavi liste açıklanırken, kırmızı listede 2 DHKP-C, bir DEAŞ, bir MLKP, 16 PKK’lı, mavi listede ise 3 MLKP ve 17 PKK’lı bulunuyor.
Edinilen bilgiye göre, kırmızı liste, teröristin örgütteki pozisyonuna göre değil, kararlarda etkili olup olmadığına göre belirlendi. Mavi listede yer alanlar ise daha çok bölge ve alan sorumluları ile doğrudan sivillere yönelik saldırıların ve tehditlerin çok yoğun olduğu bölgelerden seçildi.
Kırmızı ve mavi listede ilk etapda 40-45 kişi yer alırken, bunların ilk 20’si açıkladı.
Kırmızı kodla PKK-KCK terör örgütünün üst düzey elebaşları Cemil Bayık, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Hülya Oran, Nuriye Kespir, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin, Sabri Ok, Ferhat Abdi Şahin, Engin Karaaslan, Fethi Şarlatan, Elif Yıldırım, Ali Haydar Kaytan, İsmail Özden, Süleyman Şahin, Muzaffer Ayata, DHKP-C’li Musa Aşoğlu, Zerrin Sarı, MLKP’li Zeki Gürbüz ve DAEŞ’li İlhami Balı aranıyor.
Mavi listede de PKK-KCK’lı İskan Akyüz, Emine Serinyel, Abdulkadir Zenger, Salih Kaptan, Şerif Başboğa, Faruk Erdemir, İbrahim Çoban, Umut Hocaoğlu, Celal Kaya, Ekrem Güney, Nevzat Gündüz, Hejar Çelik, Murat Üçer, Sefer Açar, İsa Teres, Yusuf Şek, Şerif Yakut, MLKP’li Azimet Ceyhan, İsmail Yılmaz ve Turgay Ulu’nun isimleri yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Vali Altıparmak’dan Huzur İstiyorum Diyenlere Mesaj hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Eylül 2015 tarihinde saat 14 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Altıparmak’dan Huzur İstiyorum Diyenlere Mesaj haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:11
  • İkindi
   15:16
  • Akşam
   17:41
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı